Öne Çıkanlar Basın İlan Kurumu (BİK) Bursa Büyükşehir Belediyesi atölye Musa Karagöz az ışık

Abdullah Öcalan'ında kasedi çıktı.

Terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan'ın görüntülerinin olduğu bir kased yayınlandı. 15 yıl öncesine ait kasedde Hasan Atilla Uğur'un olduğu da görülüyor.

Abdullah Öcalan'ında kasedi çıktı.
15 yıl önceki görüntünün bugün servis edilmesi, ‘tape’lerdeki “İmralı’yı tasfiye edip Kandil’i eyleme geçirme” planını akıllara getirdi.

Hükümeti hedef alan 17 Aralık operasyonuyla başlayan kasetler savaşına dün bir yenisi daha eklendi. Terörün şiddetli dönemlerinde PKK ile yakın ilişkileri gündeme gelen İşçi Partisi, Abdullah Öcalan’ın 16 Şubat 1999’da İmralı’ya götürüldükten sonra gizlice çekilen sorgulama görüntülerini yayınladı.

Genel Başkan Vekili Hasan Basri Özbey tarafından İşçi Partisi İstanbul İl Başkanlığı’ndaki basın toplantısında dağıtılan görüntülerin, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek gibi halen Ergenekon’dan tutuklu bulunan emekli albay Hasan Atilla Uğur’un yaptığı sorgulama sırasında çekil- diği tahmin ediliyor. “15 yıl sonra, neden şimdi yayınlandı?” sorusunu gündeme getiren montajlı görüntülerde, Öcalan’ı, kendisini destekleyen tabanın nazarında itibarsızlaştırma çabası dikkat çekiyor. Tam da Twitter’da önceki hafta yayınlanan ve Süleyman Hamit Müftigil adlı şahsa ait olduğu öne sürülen ses kaydından sonra İşçi Partisi’nin bu adımı atması ve kasetin bu partiye yakın yayın organlarında yayınlanması ise şüpheleri artırdı. Paralel yapı mensubu olduğu iddia edilen, Gülen cemaatinin ise “tanımıyoruz” açıklaması yaptığı Müftigil’in ses kaydında, “Öcalan’ın yakın zamanda devre dışı bırakılacağı ve PKK’nın yeniden silahlı mücadeleye başlayacağı” ifadeleri yer alıyordu.

Ses kaydında ayrıca, “İmralı’nın hükmü bitti. Bundan sonra tekrar çatışmalı bir süreç geliyor. İmralı hapiste olduğu için mecburen yandaş. O sempatik olmak durumunda ama öbürleri bunu etmek zorunda değil” deniliyordu. İlk defa yayınlanan görüntülerde Öcalan, kendisinin devlet tarafından taşeren olarak kullanılmasını teklif ediyor. Büyük devletlerin bu tür yöntemleri kullandığını söyleyen Öcalan, tek isteğinin “Apo iyi çalışır, görevini başarır” denilmesi olduğunu belirtiyor. Cımbızlanan bir başka ifade de,” Milyonlarca insanı bu devlete bağlayabilirim. Mimar gibi bağlayacağım” şeklinde... Görüntüyü basına dağıtan İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Özbey’in toplantıda sarfettiği, “Açılım kapanmıştır, çözüm Türk milletinin eline geçmiştir” sözleri de gerçek amaçla ilgili ipuçları veriyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196