Tutuklu komutanlara ev hapsi mi geliyor? Şok Şok

Tutuklu komutanlara ev hapsi mi geliyor? Şok Şok

Yeniden yargılanma talep eden komutanların istekleri reddedilmişti. CHP'nin verdiği son kanun teklifi bu komutanları da ilgilendiriyor. Verilen teklifte '60 yaşını aşmış mahkumlardan sağlık açısından rahatsızlığı bulunan hükümlülerin ev hapsine çıkması isteniyor.

CHP'nin son verdiği kanun teklifi tutuklu komutanları da ilgilendiriyor. Belli bi yaşın üzerindeki sağlık durumları kötü olan mahkumların ev hapsine dönüştürülebilen cezaları yeniden gündemde. CHP bu yaşın 60 'a çekilmesini istiyor. Eğer yaş 60'a çekilirse bundan Balyoz sanıkları komutanlarda yararlanabiliecek mi? İşte ayrıntılar....

Haklarındaki davalar nedeniyle hapse mahkum olan ve sağlık açısından rahatsız bulunan 60 yaşını aşmış hükümlülerin, cezalarını ''Ev hapsi'' olarak çekmeleri istendi. CHP'nin bu konudaki kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklif özellikle Balyoz davası hükümlüsü, çok sayıdaki komutanı ilgilendiriyor.

CHP Eskişehir Milletvekili, Anayasa hukukçusu Süheyl Batum tarafından hazırlanan teklif ile, 70 yaşını bitirmiş kişileri, mahkum oldukları hapis cezasını konutunda çekecek. 60 yaşını bitiren hükümlülere ise, sağlık durumlarının cezaevinde kalmalarına elverişli olmadığı yolunda, tam teşekküllü devlet hastanesinden rapor verildiği taktirde, ''Ev Hapsi'' uygulanacak.

Kanun teklifi Balyoz davasından mahkum olan ve cezaları Yargıtay tarafından onaylanan emekli Orgeneral ve Oramiraller, Çetin Doğan, Özden Örnek, İbrahim Fırtına, Bilgin Balanlı, Ergin Saygun ve Şükrü Sarıışık başta olmak üzere, çok sayıda ismi ilgilendiriyor.

HALEN EN ÇOK 3 YIL

Halen uygulamada bulunan infaz kanununa göre, 65 yaşını bitirmiş kişiler mahkum oldukları 6 ay, 70 yaşını bitirmiş kişiler, mahkum oldukları bir yıl ve 75 yaşını bitirmiş kişiler de, mahkum oldukları 3 yıllık hapis cezalarını konutlarında çekebiliyor.

Yasada yapılan bu değişiklikten ''Kayıp Trilyon'' davası nedeniyle hapse mahkum edilen, eski Başbakan Necmettin Erbakan yararlanmış, Altınoluk'ta ev hapsini çekerken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından affedilmişti.

1538
Bu Haber için yorum yapabilirsiniz 19.04.2014 09:49:01 54.205.175.144
Yorumlar()

İlgili Haberler

Son Eklenenler

Çok Okunanlar