Öne Çıkanlar i cinayet Josue Pesqueira  tek dileği Bu Gece Ay Mavi spor ayakkabı

Zabıtaya biber gazı eğitimi

- Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeline "biber gazı" egitimi verildi

Zabıtaya biber gazı eğitimi

BURSA (AA) - Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeli, meslek içi eğitim programları çerçevesinde "gaz spreyi" eğitimi’ aldı.

Osmangazi Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, belediyenin meclis salonunda düzenlenen eğitimlere, Zabıta Müdürlüğünde görevli 140 personel katıldı.

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli Komiser Yardımcısı Nurettin Gülay tarafından verilen eğitimlerde, yaşanabilecek toplumsal olaylar ya da denetim görevi sırasında meydana gelebilecek olası saldırılar karşısında, biber gazının nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgi verildi.

Biber gazının kimyasal bir madde olduğunu ve doğru kullanılmadığında karşı tarafta ciddi sağlık sorunlarına sebep olacağını belirten Gülay, "Biber gazı, gözlerde kontrolsüz gözyaşı akmasına sebep olan, acı ve hatta geçici körlük nedeniyle gözleri tahriş edebilen kimyasal bileşikler içerebilen bir gazdır. Saldırganın geçici körlük yaşamasına neden olur. Tanısı konulmuş kalp rahatsızlığı, astım, KOAH benzeri akciğer rahatsızlığı olanlar ve alerjik bünyesi olanların gaza maruz kalması daha da tehlikelidir. Bu nedenle oldukça dikkatli kullanılmalıdır." ifadesinde bulundu.

Biber gazının muhtemel bir toplumsal olay ya da bireysel eylem öncesinde, vatandaşların uyarılarak kullanılması gerektiğini vurgulayan Gülay, şöyle devam etti:

"Biber gazı genellikle yüze ve gözlere uygulanır. Bu sebeple de gözlerde kızarıklık, yanma ve hatta şişme görülür. Ancak, sizler kullanmadan önce karşınızdaki kişiyi mutlaka uyarın."

Üç gün süren eğitimler sonunda zabıta memurlarına "Gaz Spreyi Eğitimi" belgesi verildi.

Anahtar Kelimeler:
BursaZabıta

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196