Öne Çıkanlar Bursaspor Bilecik koyun hırsızlığı iddiası Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) hayatını

''Yüksek sesle amin demek doğru değil''

''Yüksek sesle amin demek doğru değil''

EDİRNE (AA) - Cuma hutbesinde yapılan dua da sesli olarak yüksek sesle 'amin' demenin doğru olmadığı belirtildi.

Edirne İl Müftülüğü yaptığı yazılı açıklamada, namazda geçerli olan şartların hutbede de geçerli olduğunu, hutbenin sessiz bir şekilde dinlenmesi gerektiğini bildirdi.

Hatibin dikkatle dinlenmesini, hatibin minbere çıkışından namaz bitinceye kadar, geçen süreyi bir bütün olarak değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Din İşleri Yüksek Kurulu, namazda geçerli olan şartların hutbede de geçerli olduğuna vurgu yaptı. Kurul kararında, Rasulüllah'ın uygulamasını göz önüne alan İslam bilginlerine göre hatibin, ikinci hutbede müminler için af ve mağfiret dilemesi, onların afiyet ve esenlik içinde olmaları için Allah'a dua etmesi yapılması iyi olan iştir. Hatibin dikkatle dinlenmesini, hatibin minbere çıkışından namaz bitinceye kadar, geçen süreyi bir bütün olarak değerlendiren Hanefi alimleri, namazda yasak olan her şeyin hutbede de yasak olduğu kuralını esas alarak, cemaatin konuşmayıp susması, selam alıp vermemesi, nafile namaz kılmaması gerektiğini, ancak hutbede dua edilirse amin demenin veya Hz. Peygamber'in ismi zikredilirse salat-ü selam okumanın caiz olduğunu söylemektedirler. Fakat yanındakileri rahatsız edecek şekilde yüksek sesle amin demek doğru değildir. Ancak hutbede dua edilir veya Hz. Peygamber'in ismi zikredilirse kendi işitebileceği bir sesle salat-ü selam okunabileceğini ve hatibin duasına ‘amin’ denebileceğini söylemişlerdir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196