Öne Çıkanlar chp P8 Lite Elektirkleri kesilen çiftçiler gümrük yolunu kapattı kanlı ay tutulması Şans Topu

YÖK'ün dekanların istifasını istemesi

- Kocaeli, Gebze Teknik ve Abant İzzet Baysal üniversitelerinde 30 dekan istifasını sundu

YÖK'ün dekanların istifasını istemesi

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ve Bolu Üniversitesinde 30 dekan istifasını sundu.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) talimatı doğrultusunda üniversite bünyesindeki 16 dekanın istifasının gönderildiğini bildirdi.

Dekanların atamasını YÖK'ün yaptığını, görevden alma yetkisinin de yine bu kuruma ait olduğunu ifade eden Hülagü, istifa talebinin görevden alma anlamına gelmediğini vurguladı.

Prof. Dr. Hülagü, yeni bir güvenlik soruşturmasına göre yeniden yapılanmaya gidileceğini düşündüğünü aktararak, çalışmasından memnun olunan dekanların bir müddet vekaleten, daha sonra da asaleten göreve başlayacaklarını kaydetti. Hülagü, şunları söyledi:

"Güvenlik soruşturmasından geçemeyenler o görevden alınmış olacak. Devletin bekası söz konusu. Şu anda çok ciddi bir şekilde güvenlik taraması yapılıyor. Çünkü bu kanlı terör örgütü paralel yapının ince kılcal damarlarına sızmışlar var. Onların kontrolleri yapılıyor. Yarın YÖK Yürütme Kurulu Toplantısı yapılacak. Ona göre karar verilecek." dedi.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün de 4 dekanın istifalarını aldıklarını ve YÖK'e ilettiklerini belirtti.

Görgün ayrıca üniversitede FETÖ terör örgütüyle ilişiği kanıtlanan enstitü müdürleri, bölüm başkanları ve tüm yönetim kadrosunu sırayla görevden alacaklarını ifade etti.

- Bolu

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde de 10 dekanın, YÖK'ün talimatı doğrultusunda istifalarını verdikleri öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, YÖK'ün, bütün devlet ve vakıf üniversitelerindeki toplam bin 577 dekanın istifasını istemesinin ardından üniversite bünyesindeki 10 dekan istifalarını sundu.

- Bartın

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan ise dekanları atama veya görevden alma yetkisinin YÖK'e ait olduğuna dikkati çekti.

İstifaların istenmesinin, görevden ayrılacakları anlamı taşımadığını ancak YÖK'ün görevden alma yetkisinin olduğunu vurgulayan Kaplan, "Şu anda üniversitemizde YÖK'ün talimatları çerçevesinde gerekli çalışmalar yapılıyor." ifadesini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196