Öne Çıkanlar spor mani çanakkale İhale Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül

"Yılın Ahisi" çırak bulamamaktan şikayetçi

- Kırklareli'de 51 yıldır otomobil tamirciliği yapan ve "Yılın ahisi" unvanı alan Osman Sungur, çırak bulmakta büyük çektiğini bildirdi

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'de 51 yıldır otomobil tamirciliği yapan ve "Yılın ahisi" unvanı alan Osman Sungur, mesleğini geleceğe aktaracak yeterli sayıda çırak bulamamaktan dert yanıyor.

Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince, "Yılın ahisi" unvanı verilen 66 yaşındaki Osman Sungur, yaşına rağmen otomobilleri tamir ediyor.

Sungur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 51 yıldır mesleğini severek yaptığını söyledi.

Araç sayısının artması ve işlerinin yoğunluğuna rağmen çırak bulamadığını belirten Sungur, gençlerin artık bu tür işleri yapmaktan çekindiğini kaydetti.

İşlerinin zor olduğunu anlatan Sungur, bu tür mesleklerin hiç bir zaman yok olmayacağını vurguladı.

Gençlerin birçoğunun masa başı işte çalışmak istediğini anlatan Sungur, şu ifadeleri kullandı:

"Biz zamanında, ustamızın yanında çalışabilmek için can atardık. İlk işe başladığımda yaşım küçüktü ama çok gayretli ve heyecanlıydım. Çok kısa sürede işimi öğrenerek kendi dükkanımı açtım ve halen mesleğimi en iyi şekilde yapıyorum. Kırklareli'nin şu an işini en iyi şekilde yapan ustalarının başında geliyorum. Artık alet işliyor, el övünüyor. Bizim zamanımızda ise el işlerdi. Kısıtlı imkanlarla hizmet vermeye çalışırdık. Artık her şey kolaylaştı ama gençlerimiz bu işleri yapmaktan çekiniyor. Herkes masa başı iş istiyor. Benim tek korkum, gelecekte usta azlığı nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanacak."

Kendisine "Yılın ahisi" unvanı verilmesinden de büyük mutluluk ve gurur duyduğunu aktaran Sungur, "Günümüzde kolay usta olunmuyor. Usta olmak için ilk önce, insan, doğru, dürüst ve namuslu olunması gerekiyor. Biz bu nedenle ahilik kültürünü yaşatmak için gayret ediyoruz." dedi.

Sungur, ahilik kültürünün yaşatılmasının önemine işaret etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196