Öne Çıkanlar spor mani çanakkale İhale Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül

"Yeşil Bursa" şimdi daha yeşil

- Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü çevre odaklı projeler kapsamında Bursa'da kişi başına düşen yeşil alan, son 7 yılda yüzde 30 artarak 8,30 metrekareye ulaştı - Bursa'ya 2009'dan bu yana 2,5 milyon metrekare aktif yeşil alan kazandırıldı - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe: - "Çok kısa bir zamanda kişi başına düşen yeşil alan miktarını 10 metrekarenin üzerine çıkaracağız"

BURSA (AA) - BATUHAN ATİK - Bursa Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü çalışmalarla kentte kişi başına düşen yeşil alan, son 7 yılda yüzde 30 artarak 8,30 metrekareye ulaştı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, il sınırları içinde orman varlığı yaklaşık yüzde 50 olan Bursa'nın kent merkezinde, Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009'da başlatılan park, bahçe ve yeşil alan çalışmaları kapsamında 7 yılda 46 park açıldı. Bu parklara 752 bin 110 fidan ve çalının yanı sıra lavanta, ıhlamur, sığla, manolya, çam, leylandi, akçaağaç, sedir, top akasya, süs eriği, süs kirazı, süs narı, şekilli bitkiler ve altuni taflanlar dikildi.

- Hüdavendigar Kent Parkı

En önemli park projesi, 510 bin metrekarelik alanda kurularak hizmete açılan Hüdavendigar Kent Parkı oldu. Bu parkta, 4 bin ağaç, 5 bine yakın lale ve sümbül bulunuyor. Biyolojik gölet ile kapalı yüzme havuzu, iki kapalı tenis kortu, 15 açık tenis kortu, 7 basketbol sahası, 6 halı saha, 7 çocuk oyun alanı ve köprülerin de yer aldığı park için 42 milyon lira harcandı.

Bursa'ya estetik görünüm kazandırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında her yıl ortalama 3 milyon çiçek soğanı ile 8 milyon yazlık ve kışlık çiçek dikiliyor. Kentte yeşil alanlara geçen yıl 4,5 milyon çiçek soğanı, bu sene 14 milyon yazlık ve kışlık çiçek dikildi.

Bursa'ya 2009'dan bu yana 2,5 milyon metrekare aktif yeşil alan kazandırıldı. Bursa'da son 7 yılda, kişi başına düşen yeşil alan 6,41 metrekareden yüzde 30 artışla 8,30 metrekareye çıkarıldı.

- Yeşil alanda hedef 10 metrekareyi aşmak

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeşil ve temiz bir çevrenin en önemli öncelikleri olduğunu söyledi.

Çevresel değerlere özellikle geçmişten gelen bir miras olduğu için büyük önem verdiklerini vurgulayan Altepe, "Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak üzerinde çok çaba harcadığımız en önemli konu, çevresel değerlere duyarlı ve saygılı bir yönetim anlayışı. Bu doğrultuda başlattığımız 100'e yakın çevre projesiyle Bursa'nın tekrar eski yeşil kimliğine dönmesi için büyük çaba harcıyoruz." dedi.

Altepe, yeni arıtma tesisleri, çok sayıda çay ıslahı, yeşil alanların genişletilmesi, yeni parklar, cadde ve sokakların peyzaj bakımından yeniden düzenlenmesi, atık yönetimi ve meydan düzenlemeleri gibi çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Daha yeşil bir Bursa için çalışmalarının süreceğini dile getiren Altepe, "7 yıldır ağırlık verdiğimiz bu çalışmalarımızın temel amacı, Bursa'ya eski yeşil görünümünü kazandırmak. Bu amaç doğrultusunda kentimize 510 bin metrekarelik Hüdavendigar Kent Parkı gibi mega projeler ve yeni yeşil alanlar kazandırıyoruz. Çok kısa bir zamanda kişi başına düşen yeşil alan miktarını 10 metrekarenin üzerine çıkaracağız." diye konuştu.

- Orman Bölge Müdürlüğünden 7 yılda 50 milyon fidan

Öte yandan Bursa Orman Bölge Müdürlüğü tarafından il genelinde ağaçlandırma çalışmalarına devam ediliyor.

Ekipler, Bursa'da 2009'da 1 milyon 583 bin, 2010'da 1 milyon 123 bin, 2011'de 1 milyon 76 bin fidan dikti.

Eylem planı kapsamında ağaçlandırma faaliyetlerine 2012'den itibaren hız verildi ve o sene 26 milyon 48 bin fidan toprakla buluşturuldu. 2013'te 7 milyon 64 bin, 2014'te 4 milyon 237 bin, geçen yıl 8 milyon 925 bin fidan dikildi.

Bursa'da 2009-2015 arasında dikilen fidan sayısı 50 milyon 56 bin oldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196