Öne Çıkanlar Futbol jandarma Silivri Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması ziyaret

"Umutlar bize bağlanmış vaziyette"

- Diyanet İşleri Başkanı Görmez Prof. Dr. Görmez: - "Yeryüzündeki tüm Müslüman coğrafyada umutların bize bağlandığı bir zaman diliminden geçiyoruz. Umutlar bize bağlanmış vaziyette" - "Milletimizin hayır elini dünyanın muhtelif yerlerindeki kardeşlerimize ulaştırmaya çalışıyoruz"

SAKARYA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Yeryüzündeki tüm Müslüman coğrafyada umutların bize bağlandığı bir zaman diliminden geçiyoruz. Umutlar bize bağlanmış vaziyette." dedi.

Görmez, Sapanca ilçesindeki Çok Amaçlı Yatılı Hafızlık Kuran Kursunun açılışına katıldı. Görmez, açılışta yaptığı konuşmaya, Van'ın Çaldıran ilçesinde şehit olan güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı.

Kur'an-ı Kerim'in önemine işaret eden Görmez, anlamadan ve yaşamadan bu kitabın yüceliğinden istifade edilemeyeceğini söyledi.

Bu kurslarla ilgili, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde yeni bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Görmez, "Hep birlikte hafızlık yaptırdığımız kurslarda sadece Kur'an'ı güzel okumak anlamını taşıyan fem-i muhsin'i değil, Kuran'ı anlama manasında olan fehm-i muhsin'i, yani anlamalarını da sağlayacak bir programla, çocuklarımızın Kur'an-ı Kerim'i okurken aynı zamanda en güzel şekilde anlatacak seviyeye gelmesi için yoğun bir çaba içerisindeyiz." diye konuştu.

Görmez, bu kurslarda öğrencilerin Kur'an-ı Kerim'i en güzel şekilde okuyup, anlamasını ve bu kitabı yaşamalarını öğretmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

- "Kitap kainattan ayrılmaz"

İslam aleminde yaşanan sorunlardan bir tanesinin de kitabı kainattan ayırmak olduğunu ifade eden Görmez, şunları kaydetti:

"Kitap, kainattan ayrılmaz. Biz burada her yıl 100'ü aşkın ülkede görev yapan Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileriyle bir araya gelip bir yıllık süre içerisinde yurt dışında neler yaptık, eksiklerimiz ne ve neler yapmamız gerektiğini değerlendirmek üzere bir araya geliyoruz. Bu yıl üzerinde durduğumuz konu Kitlesel Göç Hareketleri ve Küresel Din Hizmetleri. Sadece ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimiz değil, ülkemiz üzerinden Avrupa'ya geçen 1 milyonu aşkın Suriyeli kardeşlerimize oradaki vatandaşlarımızın nasıl sahip çıkması gerektiğini, onların orada kendi kimliklerine, kendi dinlerine bağlı kalarak hayatlarını idame ettirmelerini nasıl sağlayabiliriz; oradaki kamplara giderek, onların camilerimize gelip cuma namazlarını kılmalarına nasıl yardımcı olabiliriz, Kur'an-ı Kerim eksiklerini nasıl karşılayabiliriz, bu konular üzerinde bir araya geldik. Yeryüzündeki tüm Müslüman coğrafyada umutların bize bağlandığı bir zaman diliminden geçiyoruz. Umutlar bize bağlanmış vaziyette."

- "Kurslarımızda 70 milletten öğrencimiz var"

Görmez, Afrika'da hafızlık yapanların elinde bir Kur'an-ı Kerim olmadığını belirterek, çok zor şartlarda Kur'an-ı Kerim'i tahta üzerine beyaz taşlarla yazarak ezberlediklerini anlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak "Hediyemiz Kur'an Olsun" kampanyası başlattıklarına değinen Görmez, "3 ay içerisinde milletimiz 1,5 milyon Kur'an-ı Kerim bağışladı. Şimdi 24 saat Kur'an-ı Kerim basan bir matbaamız oldu. Bütün bu dünyalara Kur'an-ı Kerim ihtiyacını karşılamak için göndermeye başladık. Milletimizin hayır elini dünyanın muhtelif yerlerindeki bu kardeşlerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Öyle kurslarımız var ki 70 milletten öğrencimiz var. Milletimizin hayır elini bizler başka dünyalara ulaştırınca onlar da size dua ve rahmet olarak geri dönüyor." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Görmez, daha sonra dualarla açılan kursu gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196