Öne Çıkanlar Futbol yardım tırı CHPli belediye başkanları hz. musa SÜPERLİG

Tatilde uzun yola çıkacak hamilelere uyarı

- Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ünal: "Riskli bir gebelik yaşıyorsanız, kan basıncınız, şekeriniz veya başka herhangi bir sorununuz varsa doktorunuz bu yolculuğu onaylamayabilir"

Tatilde uzun yola çıkacak hamilelere uyarı

BURSA (AA) - Hamilelerin, yarın başlayacak 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde şehirler arası yolculuğa çıkmadan önce mutlaka doktora başvurarak onay alması gerektiği bildirildi.

Bursa Kamu Hastaneler Birliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Çekirge Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Serhat Ünal, anne adaylarına kaygı duymaksızın yapabilecekleri tatil için uyarılarda bulundu.

Ünal, kısa süreli yolculuklar için riskli gebelik yaşamayan kadınlara onay verilebildiğini belirterek, "Gebelik sırasında yolculuğa çıkmadan önce doktorunuzun onayını almalısınız. Riskli bir gebelik yaşıyorsanız, kan basıncınız, şekeriniz veya başka herhangi bir sorununuz varsa doktorunuz bu yolculuğu onaylamayabilir." ifadelerini kullandı.

Normal gebeliklerin ilk 3 ayında uzun yolculuklar yapmanın sakıncalı olmadığı bilgisini veren Ünal, doğum erken başlarsa doktora ulaşılamayabileceği için bunun son aylarda pek önerilmediğini vurguladı.

- "Tek bir yere gitmeyi yeğleyin"

Ünal, şunları kaydetti:

"Doktorunuzdan onay aldıktan sonra iyi bir planlamayla kendiniz ve bebeğiniz için güvenli ve iyi bir yolculuk için önlem almaya gereksiniminiz olacaktır. Bir haftada 10 şehrin dolaşıldığı büyük ve yorucu bir gezi yerine tek bir yere gitmeyi yeğleyin. Uzun ve yorucu yolculuklar yerine birkaç saatlik şehir ve alışveriş turu sizin için daha yararlıdır. Beslenmeye dikkat edilmeli. Anne karnındaki bebeğin büyümek için besinlere ihtiyacı vardır. Tatilde de olsanız beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. İdrar yolu enfeksiyonu veya kabızlık çekmemek için tuvalet ihtiyacınız olduğunda ertelemeden gidin. Yolculuklarda uzun süre hareketsiz kalmayın. Uzun süre oturmak bacaklardaki kan dolaşımını kısıtlayabilir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196