Öne Çıkanlar Bilecikte zincirleme trafik kazası Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir Etkileşimli Bilgilendirme Çalıştayı Teknik direktör Cengiz Bıyıklı Öğrenci servisi kaza

Tatil yerine ''demokrasi nöbeti'' tutuyorlar

- Yurt dışında yaşayan Türkler, tatillerini geçirmek için geldikleri Türkiye'de, tatil yapmak yerine demokrasi nöbeti tutuyorlar -Hollanda'dan gelen Kandemir: '' İzin yapmak gibi bir derdimiz yok, olamazdı zaten. İzin yapmak yerine demokrasi nöbetlerini tutmaya geldik'' - Fransa'dan gelen Doğan: - ''Şimdi tatil yapmanın zamanı değil, demokrasiye sahip çıkma zamanıdır''

Tatil yerine ''demokrasi nöbeti'' tutuyorlar

EDİRNE (AA) - SALİH BARAN - Yurt dışında yaşayan Türkler, demokrasi nöbetlerine katılabilmek için çalıştıkları iş yerlerinden izin alarak Türkiye'ye geliyor.

Sınır kapılarından yurda giriş yapan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı Edirne'de sürdürülen "demokrasi nöbetine" katılmadan memleketlerine gitmiyor.

Çok sayıda gurbetçi, sabah saatlerinde Edirne'ye gelse de akşamları Atatürk Anıtı'ndaki demokrasi nöbetlerine katılmadan kentten ayrılmıyor.

Hollanda'da yaşayan İdris Kandemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye tatil yapmak için geldiklerini, yaşanan darbe girişimi sonrası tatil yapmak yerine demokrasi nöbetlerine katılma kararı aldıklarını söyledi.

Memleketi Yozgat'a gidene kadar yol güzergahı boyunca geçtikleri illerde demokrasi nöbetlerine katılacağını anlatan Kandemir, şöyle devam etti:

''Ülkemizde yaşanan manzarayı gördükten sonra bu Hollanda'dan seyredilmez yaşanır dedik. Aniden izin alarak ailemle Türkiye'ye gelme kararı aldım. İzin yapmak gibi bir derdimiz yok, olamazdı zaten. İzin yapmak yerine demokrasi nöbetlerini tutmaya geldik. Gelemeyen vatandaşlarımızın da ülkemiz için yürekleri atıyor, gözyaşı döküyor ve şehitlerimiz için gıyabi cenaze namazları kılıyorlar. Oradaki insanların ellerinden gelse tüm Avrupa buraya gelmek ister. Orada yaşayınca vatanın ne demek olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.''

Fransa'dan gelen Yıldıray Doğan ise Türkiye'deki izninin tamamını demokrasi nöbetlerinde ve meydanlarda geçireceğini belirtti.

Türkiye'ye tatil için gelen birçok gurbetçinin yaşanan olaylar sonrası tatil yerine demokrasi nöbetlerine katıldığını anlatan Doğan, ''Bizler ülkemiz için, vatanımız için canımızı veririz. Şimdi tatil yapmanın zamanı değil, demokrasiye sahip çıkma zamanıdır'' dedi.

Konu vatan olunca herhangi bir partili olmanın da öneminin bulunmadığını ifade eden Doğan, memleketlerine tatile giden diğer gurbetçileri de meydanlardaki demokrasi nöbetlerine davet etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196