Öne Çıkanlar yanlışlıkla google play store zahide yetiş Alev THY Eurolegue A Grubu

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Çalıştayı

- BDDK Kurul Üyesi Turan : - "Ülkemiz 2001 yılında yaşadığımız finansal kriz sonrasında önemli yapısal reformları başarı ile hayata geçirerek makro ekonomik istikrarı sağlama yolunda önemli adımlar atmıştır."

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Çalıştayı

SAKARYA (AA) - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Kurul Üyesi Olcay Turan, "Ülkemiz 2001 yılında yaşadığımız finansal kriz sonrasında önemli yapısal reformları başarı ile hayata geçirerek makro ekonomik istikrarı sağlama yolunda önemli adımlar atmıştır." dedi.

Olcay Turan, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından düzenlenen "Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Çalıştayı"ndaki konuşmasında, geçmişten günümüze finansal tasarrufun işleyişi konusunda bilgi verdi.

Ekonomik büyümenin sürdürebilmesinin hala en önemli sorunlardan biri olduğunu vurgulayan Turan, "Ülkemiz 2001 yılında yaşadığımız finansal kriz sonrasında önemli yapısal reformları başarı ile hayata geçirerek makro ekonomik istikrarı sağlama yolunda önemli adımlar atmıştır. Ancak ekonomik büyümenin sürdürebilmesi halen en önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Sürdürülebilir ekonominin büyümenin önündeki engellerin başında yetersiz tasarruf oranları gelmektedir. 2001 yılından itibaren tasarruf oranlarımızda sürekli düşüş görülmüş, nihayetinde yüksek tasarruf açığı cari işlemler dengesinde bozulma meydana gelmiştir." diye konuştu.

Finansal tasarrufta gelişmeler hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Fatih Savaşan ise "Türkiye faizsiz finans alanında geç kalmışlığı yaşıyor. Ancak yüz ağartıcı işler de yapılıyor. Özellikle 2008'den itibaren çok ciddi çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Bu alanda bazı kamu kurumları adım atmaya başladı ama göründüğü kadarıyla BDDK en hızlı adımları attı. Alana hem teknik hem de bilgi anlamında en fazla katkıyı yapan kurumların başında geliyor." ifadesinde bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196