Öne Çıkanlar yanlışlıkla google play store zahide yetiş Alev THY Eurolegue A Grubu

Tarihi Yemiş Kapanı Hanı kurtarma kazısı

- Edirne Belediye Başkanı Gürkan: - "Selimiye Camisi'nin önündeki Yemiş Kapanı Hanı'nı kurtarma kazısı bu ay itibarıyla sona eriyor. Koruma kurulumuz, önümüzdeki günlerde hanla ilgili kararını verecek"

Tarihi Yemiş Kapanı Hanı kurtarma kazısı

EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Selimiye Camisi'nin önündeki tarihi Yemiş Kapanı Hanı'nı kurtarma kazısının bu ay itibarıyla sona ereceğini belirterek, "Koruma kurulumuz, önümüzdeki günlerde hanla ilgili kararını verecek." dedi.

Gürkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yılın Selimiye Camisi'nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne alınmasının 5. yıl dönümü olduğunu söyledi.

Selimiye Camisi'nin önünde yaptıkları rekreasyon projesinin bittiğini ifade eden Gürkan, "Rekreasyon kısmı, koruma kurulu tarafından uygun görüldü. Selimiye Camisi'nin önündeki Yemiş Kapanı Hanı'nı kurtarma kazısı bu ay itibarıyla sona eriyor. Koruma kurulumuz, önümüzdeki günlerde hanla ilgili kararını verecek. Yemiş Kapanı Hanı'nı geleceğe nasıl taşıyacağımıza karar vermek, bilim insanlarının görevi ve işi." diye konuştu.

Recep Gürkan, Yemiş Kapanı Hanı'nı kurtarma kazısıyla ilgili fikirlerini söylediklerini anlatarak, gelecek yıldan itibaren Edirne'ye gelen turistlerin çok farklı bir Selimiye ve Edirne göreceğini aktardı.

Belediye Başkanı Gürkan, "Selimiye Camisi'nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne alınmasının 5. yılında bu muhteşem kültür eserini, Mimar Sinan'ın ustalık eserini geleceğe taşıyor olmanın bir taraftan sorumluluğunu hissediyoruz, diğer taraftan da haklı gururunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

- Tarihi han

Osmanlı padişahlarından III. Murad'ın saltanatı döneminde 1590'lı yıllarda, Türk-İslam mimarisinin şaheseri kabul edilen Selimiye Camisi Arastası'nın batı tarafında yaptırılan ve 100 odalı olduğu tahmin edilen hanın, zamanla harap hale geldiği ve üzerinin toprakla kapatılarak Selimiye Meydanı'na katıldığı biliniyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196