Öne Çıkanlar CHPli belediye başkanları Futbol yardım tırı SÜPERLİG hz. musa

Srebrenitsa soykırımının 21. yılı

Srebrenitsa soykırımının 21. yılı

KOCAELİ (AA) - AK Parti Karamürsel İlçe Başkanı Recep Demirel, "Srebrenitsa tüm İslam alemi ve insanlığın her an bakarak tefekkür etmesi ve ders çıkarması gereken, tuvali henüz kurumamış mavi bir tablo olarak karşımızda durmaktadır." dedi.

Demirel, Srebrenitsa'daki Boşnak soykırımının 21. yılı dolayısıyla ilçe başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Srebrenitsa'da katledilen tüm müslümanlara Allah'tan rahmet diledi.

Srebrenitsa'nın tarihin kimsesiz kalmış çocuğu olduğunu dile getiren Demirel, "Hep savaş, hep kıyım görmüştür ama hiçbir zaman dostluk görmemiştir ve orada katledilen binlerce kadın, erkek, yaşlı, çocuk ve bebek vatanlarını, namuslarını, dinlerini canları pahasına savunmuş insanlığa büyük bir ders vermiştir." diye konuştu.

Demirel, Srebrenitsa'da yaşanan katliamın Avrupa'da hukuksal olarak belgelenen ilk soykırım olarak tarihe geçtiğini vurgulayarak, "Srebrenitsa'daki kıyımdan Tuzla'ya kaçmaya çalışan 12 bini aşkın Boşnak, dağlık güzergah üzerinde pusu kuran keskin nişancı Sırp askerleri tarafından adeta tek tek avlandı. Dağlardaki bu zorlu kaçış yolundan yaklaşık 3 bin kişi sağ olarak Tuzla'ya ulaşabildi. Srebrenitsa'dan Tuzla'ya uzanan yolda 10 gün içerisinde 10 bin den fazla kişi katledildi." ifadelerini kullandı.

Bosna Savaşı'nın Avrupa'nın gözü önünde ve Avrupa'ya rağmen sistematik bir biçimde insanların barbarca katledildiği bir insanlık dramı olduğunu savunan Demirel, şöyle konuştu:

"Srebrenista, tüm İslam alemi ve insanlığın her an bakarak tefekkür etmesi ve ders çıkarması gereken, tuvali henüz kurumamış mavi bir tablo olarak karşımızda durmaktadır. Eli silahlı ve dilleri tutuk olan herkes bilmelidir ki zulüm asla ebedi değildir. Tarih, Birleşmiş Milletleri, Hollanda birliklerini ve üç maymunu başarıyla oynayan ülke ve yönetimleri asla unutmayacaktır."

Demirel, Saraybosna'da olduğu gibi bugün de başta ecdat yadigarı Suriye ve Irak olmak üzere dünyanın birçok mazlum beldesinde mazlumların her türlü hakkının gasp edildiğini belirterek, "Srebrenitsa'da katledilen binlerce müslüman kardeşimiz ile medeniyet maskesi altına saklanmış zalimleri ve hainleri asla unutmayacağız. Tüm gönüller fethedilene kadar, mazlumların ahı dininceye kadar, yer yüzünde zulüm bitinceye kadar, susmayacağız, yılmayacağız ve durmayacağız." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196