Öne Çıkanlar Ercan İhtiyar ankara haberleri Bediüzzaman Said-i Nursi alım fiyatı Dünya Okul Sporları Olimpiyatlar

Silivri'de Boğluca Deresi'ni islah çalışması

- Çalışma kapsamında Gümüşoğlu Pasajı’nın yıkım çalışmalarına başlandı

Silivri'de Boğluca Deresi'ni islah çalışması

İSTANBUL (AA) - Silivri'de Boğluca Deresi'ni ıslah çalışmaları kapsamında Gümüşoğlu Pasajı’nın yıkım çalışmalarına başlandı.

Yıkımı yerinde inceleyen Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Boğluca Deresi projesi kapsamında yaklaşık 6 yıl önce Gümüşoğlu Pasajı’nın kamulaştırma işlemlerinin başladığını söyledi.

Hukuki süreçler nedeniyle yıkımın zamana yayıldığını aktaran Işıklar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yıkımı Büyükşehir Belediyemiz ve Silivri Belediyemizle beraber planladık. Şu an yıkım çalışmaları devam ediyor. Yıkım olduktan sonra derenin etrafında düzenleme çalışmaları yapacağız. Bunların tamamını bir bütün olarak planladık, bölge planı gibi düşünüyoruz. Düzenleme çalışmaları, Silivri’nin sahil kasabası olmasının önemini vurgulayacak. Buradaki insan hareketini ve yaya trafiğini arttıracağını düşünüyoruz. Bu bina, çok daha öncesinde sel olduğunda da en riskli binalar arasındaydı. Binada görüldüğü gibi depreme dayanıklılık, içinde zemini sağlam tutacak hiçbir malzeme kalmamış, ekonomik ömrünü tamamlamış."

Işıklar, burasının bütün binalar için örnek teşkil ettiğini aktararak, "Bu tür binaların sadece kamulaştırma ve yol açma niteliğinde değil, genel bir bakış olarak hepsinin düzenlenmesi gerektiği çok açık görünüyor. Böyle tehdit altında olan binalarımız var. Bunların da tespitlerini yapıp yıkım kararlarını almayı planladık. Aşama aşama onlar da tamamlanacak" ifadelerini kullandı.

Silivri Boğluca Deresi'nin tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nün bulunduğu bir alanda olduğuna işaret eden Işıklar, burayı düzenleyeceklerini anlattı.

Işıklar, bölgenin gezi ve yaşam alanı olduğunu, ilçede yapılan bu çalışmanın bölgenin değerini arttıracağına, burayı yayalaştıracağına ve hizmet sektörlerini geliştireceğine inandığını vurgulayarak, düzenleme çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanacağını kaydetti.

Silivri Boğluca Deresi ve çevresini ıslah çalışmaları kapsamında yıkım 3 gün sürecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196