Öne Çıkanlar samsung-s6 edge silahlı ve kar maskeli Mağara Mahallesi Yetimler Gecesi tür işçiler

Polis arkadaşlarını kurtarmak isterken yaralandı

- İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görevli komiser Murat Ellibeş, FETÖ'nün darbe girişiminde rehin alınan polis arkadaşlarını kurtarmak isterken darbecilerin açtığı ateş sonucu yaralandı - Yaralı komiser Ellibeş: - "Allah en kısa zamanda bu musibetin kökünden temizlenerek kalkmasını nasip etsin. Her yerden temizlenmeliler" - "Cumhurbaşkanımızın halka yaptığı 'Sokağa çıkın' çağrısı, hayatımı kurtardı"

Polis arkadaşlarını kurtarmak isterken yaralandı

KOCAELİ (AA) - KADİR YILDIZ/ŞAHİN OKTAY - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde rehin alınan polis arkadaşlarını kurtarmak isterken darbeciler tarafından vurulan Komiser Murat Ellibeş, "Cumhurbaşkanımızın halka yaptığı 'Sokağa çıkın' çağrısı, hayatımı kurtardı." dedi.

Darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz akşamında Tuzla'da uygulama görevi yapan 5 polis memurunun darbeciler tarafından abluka altına alınmasıyla Komiser Ellibeş, harekete geçti.

Yanındaki 5 polis memuruyla bölgeye intikal eden Ellibeş, darbecilerle konuşmak istediği sırada açılan ateş sonucu yaralandı. Başına silah dayanan Ellibeş, vatandaşların duruma tepki göstermesi üzerine Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Burada ameliyata alınan Ellibeş, taburcu edilmesinin ardından Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki babaevine geldi.

Ellibeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1996'da emniyette göreve başladığını belirterek, İstanbul'da komiser olarak görevine devam ettiğini söyledi.

Tuzla'daki Mehmetçik Vakfı Tesisleri bölgesinde sabit uygulama noktasında görevli olduğunu ifade eden Ellibeş, 15 Temmuz'da boğaz köprüsünün kapatılması ve çeşitli noktalardaki hareketliliği haber aldıktan sonra amirleri ile iletişime geçtiğini anlattı.

Ellibeş, sorumlu müdürünün zırhlı araçla Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğüne yönlendirmesi üzerine söz konusu bölgeye hareket ettiğini bildirerek, "Yol yoğun olmasından dolayı kapalıydı. Orhanlı gişelerinden inerken 6 tankın hareketliliğini gördüm. Telsizle bilgi veremedim ama 155'e durumu bildirdim. Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğüne kontrollü şekilde girdik." diye konuştu.

Televizyondan durumu anlamaya çalıştıklarını ifade eden Ellibeş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını izledikten sonra olayın vahametinin farkına vardıklarını dile getirdi.

Ellibeş, daha sonra İstanbul'a geçecek iki birliğin engellenmesi talimatı verildiğini ve o bölgede görevli polislere takviye için yola çıktıklarını bildirerek, şu değerlendirmede bulundu:

"O sırada polis arkadaşım telefon açtı, yolu kapattıklarını, trafiği durduklarını iletti. Birlikteki askerlerin araçlarından inerek yaya olarak geldiğini, bir arkadaşımızın vurulduğunu ve rehin alındıklarını söyledi. Uygulama noktasına geldiğimde silahımı kurdum, çelik yeleğimi giydim. 5 arkadaşım da canlarını hiçe sayarak benimle geldi. Müzakere eğitimim olduğu için onlarla görüşeceğimi, onların birkaç adım geride kalmasını söyledim. Yaklaştığımızda elimde silah olmadığını gösterdim, diyalog kurmak istediğimi ve rehin olan arkadaşımız varsa bize göndermelerini istedim. Türkiye'de silah bırakmaların başladığını ilettim. O sırada silah sesi duydum, ekip arabasının lastiği patladı. 'Sana mı soracağız?' cümlesini duyduktan sonra arkadaşlarım ateş açmasın diye arkama döndüm, baktım ki abluka altına alınmışız. O anda silah sıkıldı ve kurşun sağ tarafımdan girdi, solumdan çıktı."

- "Başıma silah dayandı"

Yere düşmesinin ardından bir darbecinin başına silah dayadığını ifade eden Ellibeş, "Arkadaşım, benim çok kan kaybettiğimi söyledi. Vatandaşlardan veya arkadaşlarımdan da gelmiş olabilir, 'Hastaneye götürün, ölüyor' diye söylendi. Sonra kendimi kaybetmişim, gözümü açtığında hastanedeydim. Doktorum geldi, sürekli arkadaşlarımı sorduğumu söyledi. Bu çocuklar önce Allah'a sonra bize emanet, onların ailesine ne hesap veririz diye düşündüm." dedi.

- "iki otobüs dolusu mühimmat vardı"

Ellibeş, ablukada 180 darbeci ve iki otobüs dolusu mühimmat olduğunu, darbecilerin daha sonraki aşamada bölgedeki önemli mevkilere sızacağını öğrendiklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz 180 askeri orada 8 kişi en azından oyaladık. O arada vatandaş yola döküldü, askerleri almış oldu. Asker geçseydi, belki kritik noktaları işgal edecekti. Darbe girişimi bir tiyatro oyunu değildi. Zaten böyle bir şey olamaz. Bildiğim şehit arkadaşlarım var. Ben ve iki arkadaşım daha orada yaralandık. Allah bu musibetin en kısa sürede kökünden temizlenerek kalkmasını nasip etsin. Bunlar her yerden temizlenmeliler. Devletimizin bekası, milletin huzuru için vatandaşın sokaklara hakim olması, vatandaşın galeyana gelmemesi, akil insanların bunların başında olması, insanların demokratik şekilde hakkına sahip çıkmasını diliyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vatandaşın sokağa çıkma çağrısıyla dışarıya çıkan halkın kendilerine katletmek isteyenleri derdest ettiğini vurgulayan Ellibeş, "Birçok insan askere siper oldu. Cumhurbaşkanımızın halka yaptığı 'Sokağa çıkın' çağrısı, benim hayatımı kurtardı. Cuntacıların hareketini engelleyen Cumhurbaşkanımızın vatandaşın sokağa çıkması çağrısı oldu. Şehitlerimizin hakkı ödenmez, onlar canlarını verdi, biz bir şey veremedik. Benim gibi birçok yaralı arkadaşım, bir an önce iyileşip görev başına geçmeyi bekliyoruz. Her şeye hazırız." ifadesini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196