Öne Çıkanlar Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Silivri jandarma yarışma tesettür

Mahya ustalarının minare şerefesindeki zorlu mesaileri

- Ramazan ayının gelişiyle birlikte Selatin Camileri olarak bilinen tarihi camilerin minareleri arasına yazılan mahyalar, sıcak havalarda ustalarını daha çok zorluyor

Mahya ustalarının minare şerefesindeki zorlu mesaileri

EDİRNE (AA) - Ramazan ayının gelişiyle birlikte, Osmanlı Padişahlarının yaptırdığı ve Selatin Camileri olarak bilinen tarihi camilerin minareleri arasına yazılan mahyalar, sıcak havalarda ustalarını daha çok zorluyor.

Türkiye'deki özellikle Selatin camilerini, ramazan ayı boyunca mahyalarla süsleyen mahyacılar, ramazanın başı, ortası ve sonu olmak üzere mahyalandırdıkları minarelerin şerefelerinde 3 defa mesai harcıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde görev alan ve "son mahyacı" olarak anılan Kahraman Yıldız ve ekibi, ramazan ayının başında Selimiye Camii'nin batı minarelerini süsledikleri "Merhaba ya şehri Ramazan" yazısını değiştirmek üzere yeniden İstanbul'dan Edirne'ye geldi.

Caminin batı minarelerinin ikinci ve üçüncü şerefelerinde karşılıklı çalışan mahya ustaları, halat gerdikleri şerefe aralarına yaklaşık 200 ampulle yazılan "Gelin gönüller kuralım" yazısını yerleştirmek için uzun süre uğraştı.

Hava sıcaklığının 35 dereceye ulaştığı saatlerde mahyacılar sıcağa rağmen kısa sürede işlerini tamamlamak için büyük çaba gösterdi.

Mahyayı ramazan bayramında sökmek üzere yine Mimar Sinan'ın ustalık eseri minarelerine çıkacak olan ekip, Yıldırım Beyazıd'ın eseri Ulu Cami'nin mahyasını değiştirmek üzere Bursa'ya hareket etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196