Öne Çıkanlar Ercan İhtiyar alım fiyatı ankara haberleri Dünya Okul Sporları Olimpiyatlar Bediüzzaman Said-i Nursi

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı:

- "(Türkiye-Rusya) İlişkilerimiz iki büyük komşu ülkenin ilişkilerine yakışan bir düzeye geliyor, daha da ileriye gidecek inşallah" - "(Kars'taki Ani Harabeleri'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesi) Milattan önce bin yılına dayanan bir tarihi var. Bu vesileyle dünya miras alanına dahil edilmiş olması, Türkiye için sevindirici"

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı:

SAKARYA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin iki büyük komşu ülkenin ilişkilerine yakışan bir düzeye geldiğini, daha da ileriye gideceğini belirtti.

Sakarya Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Avcı, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin olumlu seyrettiğini söyledi.

En yüksek düzeydeki siyasi iradenin, baştan beri iki ülke ilişkilerinin iki büyük komşu ülkeye yakışan düzeye taşınması yönünde olduğunu vurgulayan Avcı, "Gerek Sayın Cumhurbaşkanı'mız, gerekse Sayın Putin, yaptığı açıklamalarla bunu teyit ettiler. Bu teyitler doğrultusunda ilgili birimler de kendilerine düşen çalışmaları yapıyorlar." diye konuştu.

İçinde Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcilerinin de bulunduğu heyetin Moskova'da Rus yetkililerle görüştüğünü hatırlatan Avcı, "Bu münasebetlerin, özellikle kültür ve turizm alanında daha da geliştirilmesi için neler yapılabileceği konusunda Moskova'da görüşmelerde bulundular. Fevkalade olumlu geçtiği bilgisi bana ulaştı. İlişkilerimiz iki büyük komşu ülkenin ilişkilerine yakışan bir düzeye geliyor, daha da ileriye gidecek inşallah." ifadesini kullandı.

- Ani Harabeleri'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmesi

Bakan Avcı, UNESCO Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nın İstanbul'da devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Bugünkü toplantısında bize sevindirici bir haber çıkmış oldu. Türkiye'nin dünya miras listesinde 15 alanı var. Bugün alınan kararla Ani Harabeleri de Dünya Miras Listesi'ne kayıt oldu. Böylece Türkiye'nin Dünya Miras Listesi'ndeki kayıtlı yerlerinin sayısı 16'ya yükselmiş oldu. Ani, Kars'ın 40 kilometre doğusunda çok eski, tarihi yerleşim yeri. Milattan önce bin yılına dayanan bir tarihi var. Bu vesileyle Dünya Miras Alanı'na dahil edilmiş olması, Türkiye için sevindirici. Bu çalışmada emeği geçen arkadaşlarıma ayrı ayrı çok teşekkür ediyoruz. UNESCO Dünya Miras Komitesi'ne de bu kararı için teşekkür ederiz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196