Öne Çıkanlar Futbol jandarma Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Silivri ziyaret

"Kudüs bağlantılı umre turlarına talep artıyor"

- Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz: - "(Kudüs bağlantılı umre turları) Bir önceki yıla nazaran talebin arttığını ve her geçen yıl daha da artacağını öngörüyoruz" - "2014-2015 umre organizasyonunda 570 kişi, 2015-2016 umre organizasyonunda ise 716 kişi olmak üzere toplam bin 286 kişi Kudüs'ten umre ziyaretinden yararlanmıştır"

KOCAELİ (AA) - KADİR YILDIZ - Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, Kudüs bağlantılı umre turlarına önceki yıla nazaran talebin arttığını belirterek, "2014-2015 umre organizasyonunda 570 kişi, 2015-2016 umre organizasyonunda ise 716 kişi olmak üzere toplam bin 286 kişi Kudüs'ten umre ziyaretinden yararlanmıştır." dedi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, umreye yönelişin en önemli nedenlerinden birinin hac için uygulanan kontenjan olduğunu söyledi.

Her yıl çok sınırlı sayıda kişinin hacca gidebilmesinin insanları umreye yönelttiğini ifade eden Yılmaz, "Ekonomik anlamda refah seviyesinin artması da o mübarek beldelerden feyz almak isteyenlerin, bu isteklerine ulaşma noktasında kolaylık sağlamıştır. Dolayısıyla manevi anlamda kulun iç dünyasında hissettiği eksikliği gidermek ve ruhunu doyurmak adına umre ziyaretlerini önemsediğini söyleyebiliriz." diye konuştu.

- "Umre, dünyevi kirlerden arınma vesilesidir"

Aziz hatıralarla dolu kutsal topraklarda huşuyla yapılan umre ziyaretlerinin hem dünyevi hem de uhrevi hayatına çekidüzen vermek isteyenler için iyi bir başlangıç oluşturduğunu dile getiren Yılmaz, umrenin, bir tazelenme ve dünyevi kirlerden arınma vesilesi olduğunu kaydetti.

İnsanlara ibadetlerinde derinlik kazanmaları için hac ve umreyi tavsiye ettiklerini anlatan Yılmaz, kutsal topraklara gidenlerin mutlu ve huzurlu döndüğüne işaret etti.

Talep üzerine organize edilen Kudüs bağlantılı umre turlarının henüz yeni olduğunu belirten Yılmaz, "Uygulamamızın yeni olması nedeniyle talep çok yüksek değil. Bir önceki yıla nazaran talebin arttığını ve her geçen yıl daha da artacağını öngörüyoruz. 2014-2015 umre organizasyonunda 570 kişi, 2015-2016 umre organizasyonunda ise 716 kişi olmak üzere toplam bin 286 kişi Kudüs'ten umre ziyaretinden yararlanmıştır." ifadelerini kullandı.

Bu ramazan ayı için şu anda 64 kişinin Kudüs bağlantılı umre ziyareti başvurusu yaptığını bildiren Yılmaz, şunları söyledi:

"Özellikle Mescid-i Aksa'nın ilk kıblemiz olması ve Kudüs'ün kadim geçmişi, o bölgede ziyaret edilecek dini mekanların zenginliği, pek çok ibretli olayların yaşanmış olması, insanların ziyaretlerine Kudüs'ten başlayarak oradaki tarihi ve manevi atmosferin harmanlanmasıyla vücut bulan bir halet-i ruhiyeyle ikinci kıblemiz Kabe'ye doğru yola çıkarak, umre ziyaretlerini yapmalarına vesile olmaktadır. Kudüs vesilesiyle Filistin işgali konusunda bir farkındalık oluşmaktadır."

Yılmaz, umre ziyaretine gidenlerin sayısının yılda yaklaşık 400 bin olduğunu sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196