Öne Çıkanlar Akreditasyon Eğitim Semineri ameliyattan Alev Volkan Şen i cinayet

Karadan "umuda yolculuk"ta dalgalı seyir

- "Avrupa'da iyi bir hayat" düşüyle yola çıkan göçmenlerin Yunanistan ve Bulgaristan sınırındaki illegal geçiş denemeleri geçen yıla göre dalgalı seyrediyor - Türkiye ile AB arasındaki mutabakat öncesindeki aylarda yüksek seyreden kaçak geçiş denemeleri düştü

Karadan

EDİRNE (AA) - SALİH BARAN - "Avrupa'da iyi bir hayat" düşüyle yola çıkan göçmenlerin, Yunanistan ve Bulgaristan sınırındaki karadan illegal geçiş denemeleri geçen yıla göre dalgalı seyrediyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ülkelerindeki iç savaş, ekonomik buhran, siyasi krizler nedeniyle Avrupa'ya gitmek isteyen göçmenler, yıllardır yasal olmayan pek çok yolu deniyor.

Deniz yolunun tehlikeli olduğu özellikle kış mevsimlerinde kara yolunu tercih eden göçmenlerin güzergahının başında Avrupa Birliği üyesi iki ülkeye sınır Edirne geliyor.

Edirne'de geçen yıl yakalanan kaçak ve sığınmacı sayıları incelendiğinde dalgalı bir istatistik öne çıkıyor.

Türkiye ile AB arasında düzensiz göç ve insan kaçakçılığıyla mücadele amacıyla varılan mutabakat ve 20 Mart'ta yürürlüğe giren Geri Kabul Anlaşması’na kadar sınır kenti Edirne'de bu yıl aylık bin 500 ile bin 700 arasında göçmen yakalandı. Bu tarihten sonra ise illegal geçiş denemelerinde düşüş gözlendi.

Edirne'de askeri birliklerin yakaladığı kaçak göçmen sayısı 2015-2016 yılı karşılaştırılması şöyle oluştu:

Ocak Şubat Mart Nisan 2015 920 917 1948 1464 2016 15211704 762 907

Geçen yıl mayıs ayında bin 497, bu yıl 20 Mayıs'a kadar ise 700'e yakın göçmen yakalandı.

- Tutuklanan organizatör sayısı arttı

Umut yolcularının, kendilerini sınıra kadar götürmeyi veya adrese kadar ulaştırmayı vadeden göçmen kaçakçılarıyla bağlantıları, Yunanistan'a geçmek için kullanılan Meriç ve Enez ilçeleriyle merkeze bağlı köylerde yapılan denetim ve takiplerle ortaya çıkarıldı.

Edirne Jandarma Komutanlığında oluşturulan "özel ekibin" çalışmaları, geçen yıl göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla yakalanan şüphelilerin sayısındaki artışa da yansıdı.

Geçen yılın 4 ayında söz konusu suçtan gözaltına alınan 36 şüpheliden 10'u tutuklandı. Bu yılın aynı döneminde ise sayı artış gösterdi. Gözaltına alınan 75 zanlıdan 46'sı cezaevine gönderildi.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196