Öne Çıkanlar Ercan İhtiyar Bediüzzaman Said-i Nursi alım fiyatı ankara haberleri Dünya Okul Sporları Olimpiyatlar

İftarları "doğum yılı"na göre veriyorlar

- Oruçların topluca açıldığı Pazaryeri ilçesi Küçükelmalı köyünde, vatandaşlar iftar vermek için birbiriyle adeta yarışınca, muhtar ve ihtiyar heyeti tarafından doğum yıllarına göre sıralama yapıldı

İftarları

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Pazaryeri ilçesi Küçükelmalı köyünde sürdürülen ramazan etkinliğinde, iftar verecek kişiler doğum yıllarına göre belirleniyor.

Osmanlı geleneklerinin yaşatılmaya çalışıldığı 100 haneli köyde iftarlar topluca yapılıyor.

İftara gelemeyen yaşlıların evlerine genç kızlar tarafından yemek götürülen köyden 90 kişi, iftar vermek istediğini ramazan ayı öncesi muhtarlığa bildirdi. Muhtar Halil Ak ve ihtiyar heyeti, yoğunluk nedeniyle iftar verecek kişileri doğum yıllarına göre sıraladı.

Ak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oruçlarını topluca köy meydanında açtıklarını söyledi.

Geleneğin çevredeki başka köylere de örnek olduğunu belirten Halil Ak, şöyle konuştu:

"Gündüz tarlada çalışan kadınlarımızın akşam evde yemek yapma derdi olmuyor. Tüm köy halkı olarak köy meydanında iftar açıyoruz. İftarlarımıza ilçeden ve diğer köylerden misafirler de katılıyor. Önceki yıllarda kendisine sıra gelmeyen köylülerimiz bize gönül koyuyordu. Bunun üzerine doğum yılına göre sıralama yaptık. Bazı akşamlar 4-5 yaş grubunu aynı anda sıraya koyarak, hem dargınlıkları ortadan kaldırdık hem de iftar vermenin sevabından tüm köylümüzün yararlanmasını sağladık."

Muhtar Ak, bu uygulamanın gelecek nesiller tarafından da yaşatılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Köylü kadınlar da tarlalarda yoğun çalıştıklarını anlatarak, bu şekilde eve gelip yemek hazırlama telaşından kurtulduklarını ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196