Öne Çıkanlar Mağara Mahallesi silahlı ve kar maskeli samsung-s6 edge Yetimler Gecesi tür işçiler

Halep'ten çıkan yeni konvoylar yolda

BM, dün geceden beri Halep'in doğusundan yaklaşık 300 özel aracın ayrıldığını duyururken, Başbakan Yıldırım Halep'ten çıkarılan sivillerin sayısının 40 bine yaklaştığını açıkladı.

Halep'ten çıkan yeni konvoylar yolda
Binlerce kişinin çatışma bölgesinden tahliye edildiği Suriye kenti Halep'te, operasyon devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM), gece saatlerinde ve bu sabah kentten yaklaşık 300 özel aracın ayrıldığını açıkladı.
Dün akşama kadar 24 saat boyunca engellenen tahliye işlemleri, otobüslerin hareket etmesiyle yeniden başlamıştı. Bölgedeki gözlemciler son silahlı muhaliflerin de Halep'ten ayrıldığını bildirmiş ancak BM bu bilgiyi doğrulamamıştı.

Konvoylar yola çıksa da tarafların birbirini engellemesi nedeniyle yolculuk saatler sürebiliyor. Ayrıca bölgeyi etkisi altına alan yoğun kar yağışı, tahliyeleri zorlaştırıyor.

40 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Başbakan Binali Yıldırım, bugün yaptığı açıklamada Halep'ten çıkarılan muhaliflerin sayısının 40 bine yaklaştığını söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, önceki gün tahliye edilen muhaliflerin sayısının 37 bin 500 kişiye ulaştığını duyurmuştu.

Türkiye, Rusya ve İran'ı Moskova'da buluşturan zirvede, üç ülke Suriye'de kalıcı ateşkes için mutabakata vardıklarını ilan etmişti.

İç savaşın en şiddetli yaşandığı kent olan Halep'teki tahliyeler, geçen hafta başlamıştı. Kentten çıkarılanlar muhaliflerin kontrolünde bulunan batıdaki İdlib'e götürülüyor. Ağır yaralı siviller ise Türkiye'ye getiriliyor. Halihazırda Türkiye'de tedavi altına alınan yaralı sayısı 170'den fazla.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196