Öne Çıkanlar Futbol jandarma Silivri Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması tesettür

"Esaretteki Türk İslam Ülkesi Doğu Türkistan" konferansı

KOCAELİ (AA) - Karamürsel Yesevi Düşünce Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Derneğince, "Esaretteki Türk İslam Ülkesi Doğu Türkistan" konferansı düzenlendi.

Karamürsel Öğretmenevindeki konferansta, Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti İçişleri Bakanı ve Kazak Türkleri Eğitim ve Araştırma Derneği Başkanı Serkan Dinçtürk, tarihsel gelişimi içinde Doğu Türkistan davasının anlattı.

Dinçtürk, Doğu Türkistan'da yaşanan sorunların çözümü için Çin yönetimi yetkililerini diyalog konferansları düzenlemeye davet ederek, Pekin Hükümeti'ne Kırım Türkleri meselesinde Rusya’ya karşı tavır koyma çağrısında bulundu.

Doğu Türkistan'ın dini ve milli açıdan hem Türkiye olarak hem de diğer Bağımsız Türk cumhuriyetleri olarak yakından ilgilenilmesi gereken bir vatan parçası olduğunu dile getiren Dinçtürk, şöyle konuştu:

"Çünkü bugün Doğu Türkistan’a hakim olan 'Sarı Tehlike'nin esas hedefi, yakın gelecekte Sibirya ve Kazakistan üzerinde kuracağı 'nüfus hakimiyeti' ile 'küresel lider' olmak ve dünyayı yönetmektir. Bölgedeki Türklerin temel arzusu ise kendi topraklarında örf-adetleriyle, inançlarıyla, dini ve milli kimlikleriyle insanca ve özgürce yaşayabilecekleri bir ortamın hazırlanmasıdır. 2004 yılında kurulan Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti de dünya barışı için, bölgenin huzuru için, insani sorunların çözümü noktasında Ankara'nın desteğiyle elini taşın altına koymaya hazırdır."

Dinçtürk'e konferansın ardından Karamürsel Yesevi Düşünce Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkanı Emre Ateş tarafından plaket verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196