Öne Çıkanlar mani İpek acar açlık 1. Hasat Bayramı Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül

"Engel tanımayan" kadın başkan üç üniversitede birden okuyor

- Açık öğretim sistemiyle ilahiyat programından mezun olan Biz De Varız Engelliler Derneği Başkanı Ergül Dağcı, halen açık öğretim ve uzaktan eğitim sistemi ile İstanbul Üniversitesi sosyoloji, Anadolu Üniversitesi kamu yönetimi ve Cambridge Üniversitesi siyaset bilimi bölümlerinde öğrenim görüyor - Dağcı: - "Topluma fayda sağlamak ,engelli vatandaşlarımıza örnek olmak için okuyorum"

YALOVA (AA) - ERHAN ERDOĞAN / ONUR ERDİK - Yalova'da engellileri aynı çatı altında toplayan derneğin kadın başkanı 36 yaşındaki Ergül Dağcı, engeline rağmen okuma azmi sayesinde bir üniversiteden mezun oldu, halen üç üniversitede açık öğretim ve uzaktan eğitim sistemi ile öğrenimini sürdürüyor.

Biz De Varız Engelliler Derneği Başkanı Dağcı, eğitimi için engel tanımadı.

İlköğretim ve liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Sosyoloji Lisans Programına kaydolan Dağcı, "ikinci üniversite" kapsamında önce Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programına, daha sonra açık öğretim sistemi uygulanan Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne girdi.

İlahiyat programından diplomasını alan Dağcı, uzaktan eğitim koşuluyla İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde de okumaya başladı.

- Cambridge Üniversitesinden sürpriz davet

Güçlükle konuşabilen spastik engelli Dağcı, ilköğretim ve liseyi bitirdikten sonra 2014 yılında üniversiteye giriş sınavlarına katıldığını söyledi.

Yüksek puan almasına rağmen Yalova dışına çıkması zor olduğu için İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Sosyoloji Lisans Programına kayıt yaptırdığını anlatan Dağcı, şöyle konuştu:

"Daha sonra, 'ikinci üniversite' kapsamında Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat Önlisans Programına kayıt yaptırdım. Üstten ders aldığım için iki yıllık bu okuldaki eğitimimi tamamlayıp diplomamı aldım. Yine 'ikinci üniversite' kapsamında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne yazıldım. Üniversiteye giriş sınavında dereceye girdiğim için Cambridge Üniversitesinden sürpriz bir davet geldi. Okullarına alabileceklerine dair bir mail ulaştı. Bu daveti kabul ederek uzaktan eğitim koşuluyla Cambridge Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümüne girdim."

Dağcı, İstanbul Üniversitesindeki bölümünde ikinci, Anadolu Üniversitesindeki bölümünde ise üçüncü sınıfta olduğunu ifade etti.

Cambridge Üniversitesinde de birinci ve ikinci sınıfa aynı anda devam ettiğini aktaran Dağcı, devam ettiği bölümlerin sınavlarına internetten ve Yalova'da belirlenen sınav merkezlerinde katıldığını belirtti.

- Engellilere örnek olmak

Engellilerin neler yapabileceğini göstermek istediğini dile getiren Dağcı, "Topluma fayda sağlamak, engelli vatandaşlarımıza örnek olmak için okuyorum." ifadesini kullandı.

Derneği 2011 yılında kurduklarını aktaran Dağcı, engellilerin her zaman yanlarında olduklarını ve ihtiyaç duyanlara akülü tekerlekli sandalye dağıttıklarını anlattı.

Ergül Dağcı'nın annesi Necmiye Dağcı ise kızıyla gurur duyduğunu vurguladı.

Kızının başarısıyla mutlu olduğunu kaydeden Dağcı, "Çok çalışıyor, kendini çok yoruluyor diye de üzülüyorum, o konuda dertliyim." dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196