Öne Çıkanlar Bilecik Valencia Basket Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin Şube Başkanı Yolcu midibüsü

Edirne'de kalkışmanın önünde duran iki kolluk amiri

- Edirne'de kalkışmaya karşı devlete ve millete bağlılıklarını ilk dakikalarda bildiren Jandarma Komutanı Albay Ersan ve Emniyet Müdürü Erdoğan teşebbüsleri boşa çıkardı - Edirne Valisi Özdemir: - "Emniyetimiz ve jandarmamız omurgalı bir duruş sergiledi, zaten bu duruş sergilendikten sonra tedbirlerimizi aldık, kararlı bir şekilde de duruşumuzu gösterdik. Bu duruşumuza halkın desteği bize güç oldu, buna kalkışanlar bundan tedirgin oldu. Bu işten vazgeçmek zorunda kaldı"

Edirne'de kalkışmanın önünde duran iki kolluk amiri

EDİRNE (AA) - Edirne'de FETÖ'nün darbe girişimine karşı, devlete ve millete bağlılıklarını ilk dakikalarda bildiren Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan ve Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, teşebbüsleri aldıkları önemli kararlarla boşa çıkardı.

Alınan bilgiye göre, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin önlenmesine milletin karşı durmasının yanı sıra vatanı ve milletinin emrindeki askeri ve emniyet personelinin da payı büyük.

Kalkışmayı haber alır almaz, mesai sonrası evlerinde bulunan üst rütbeli askerlerin yoklamasını yapmak amacıyla alay komutanlığına çağıran Albay Ersan, askeri aracın halkta endişe yaratacağı düşüncesiyle komutanların sivil araçlarla evlerinden getirilmesi emrini verdi. Kendisi de pek çok komutanı evlerinden, sivil aracıyla direksiyon başında kendisi alarak getirdi.

İlçe kaymakamlarıyla, ilçe jandarma komutanlarının iletişimini sağlayarak ilçelerdeki jandarma kuvvetlerinin devlete bağlılıklarını ivedilikle bildirilmesine katkı sundu.

Albay Ersan, yaptığı toplantıda alay komutanlığının güvenliğinin alınmasını, alay komutanlığına dışarıdan girmek isteyen olursa "çatışın" emrini de verdi.

Edirne Valisi Günay Özdemir'i de arayarak "devletin ve milletin emrindeyim" diyen Ersan, Edirne Emniyet Müdürü Erdoğan'ı da arayarak emniyete gitti. İkili burada darbe girişimini engellemek için önemli adımlar attı.

Vali Özdemir'le emniyette oldukları esnada Meriç Köprüsü'nü geçerek şehir merkezine zırhlı personel taşıyıcılarla gelmek isteyenlerin olduğunu haber alan Emniyet Müdürü Erdoğan, Vali Özdemir'in de bilgisiyle köprü başındaki personeline canları pahasına askeri araçların köprüyü aşmaması emrini verdi.

Emri alan köprü başındaki polis ekibi, hafif ticari araçla köprüyü kapatarak önemli bir kalkışmanın da önüne geçmiş oldu.

Köprünün daha sonra iş makineleriyle kapatılmasına rağmen kışladan yeniden çıkan zırhlı araçların geri çekilmesi için şimdilerde tutuklu 54. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı'yı arayan Jandarma Komutanı Ersan ve Emniyet Müdürü Erdoğan halkın da darbe girişimine verdiği büyük tepkiyle Edirne'de kalkışmanın önüne geçmiş oldu.

Edirne Valisi Günay Özdemir, düzenlediği toplantıda hem jandarma hem de emniyetin sergilediği "omurgalı" duruşa teşekkür ederek, iki kuvvetin kalkışma sırasındaki önemine de vurgu yaptı.

Özdemir, hem her iki kuvvetin hem de halkın desteğinin kalkışmaların bertaraf edilmesine etken olduğuna vurgu yaparak, "Emniyetimiz ve jandarmamız omurgalı bir duruş sergiledi, zaten bu duruş sergilendikten sonra tedbirlerimizi aldık, kararlı bir şekilde de duruşumuzu gösterdik. Bu duruşumuza halkın desteği bize güç oldu, buna kalkışanlar bundan tedirgin oldu. Bu işten vazgeçmek zorunda kaldı" diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196