Öne Çıkanlar Ercan İhtiyar ankara haberleri Bediüzzaman Said-i Nursi alım fiyatı Dünya Okul Sporları Olimpiyatlar

CHP Balıkesir Milletvekili Akın:

- "Demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan AB'nin demokrasisini ve özgürlüklerini koruma mücadelesi veren Türkiye'yi anlayacağını düşünüyorum"

CHP Balıkesir Milletvekili Akın:

BURSA (AA) - CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, "Demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan AB'nin demokrasisini ve özgürlüklerini koruma mücadelesi veren Türkiye'yi anlayacağını düşünüyorum." dedi.

Akın, yazılı açıklamasında, İspanya'da yayın yapan RTVE kanalında canlı yayına telefonla bağlanarak soruları yanıtladığını belirtti.

Türkiye'de yaşanan darbe girişimine ilişkin soruları yanıtladığını ifade eden Akın, yayında şunları dile getirdiğini aktardı:

"15 Temmuz gecesi cumhuriyet tarihimize kara bir leke olarak geçmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış FETÖ terör örgütüne mensup bir çete, bir terörist grup ülkemizin parlamentosunu bombalamış, halkın üzerine ateş açmıştır. Bu hain örgüt başta halkımız olmak üzere tüm siyasi parti ve kuruluşlarımızın kararlı karşı duruşu sayesinde amacına ulaşamamıştır. Bu saldırılarda güvenlik güçlerimizden ve sivil halktan çok sayıda yurttaşımız şehit edilmiştir. Bu kalkışmada Türkiye demokrasisi çok önemli bir sınav vermiştir. İktidarı ve muhalefeti ile tüm demokrasi güçleri bu girişime bir ulusal beraberlik anlayışı içerisinde karşı durmuştur. Bu darbe girişiminin sorumluları, katılanlar, planlayanlar Türk adaletine hesap vereceklerdir. Hukuk devleti anlayışı çerçevesinde yargılanacaklar ve hak ettikleri cezalara çarptırılacaklardır."

AB çevrelerince Türkiye'de yaşanan sürece ilişkin yapılan açıklamalar konusunda görüşlerinin sorulduğuna da değinen Akın, verdiği yanıtı şöyle özetledi:

"AB demokrasi ve özgürlükler konusunda çok önemli kriterlere sahip ve biz de bu yüzden AB üyesi olma çabası içerisindeyiz. Bu amaçla katılım müzakereleri yürütüyoruz. Türkiye'de yaşanan bu darbe girişimi parlamenter demokrasimize ve özgürlüklere karşı yapılmıştır. Ülkemizde demokrasi ve özgürlük alanının genişletilmesinden yanayız ve bunu da her fırsatta dile getiriyoruz. Ben demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan AB'nin demokrasisini ve özgürlüklerini koruma mücadelesi veren Türkiye'yi anlayacağını düşünüyorum."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196