Öne Çıkanlar tek dileği i cinayet Josue Pesqueira  spor ayakkabı Bu Gece Ay Mavi

"Cankurtaranların olduğu yerlerde yüzülmeli"

- TSSF Altın Cankurtaran Eğitmeni Büyük: - "Her yerde yüzülemez, bunu öğreneceğiz artık. Daha çok cankurtaranların görev yaptığı plajlarda yüzmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı da buna göre yönlendireceğiz" - "Devletin cankurtaranlıkla ilgili bir politikasının olması gerek" - "Cankurtaranlar çok sayıda kişiyi kurtarıyor ama bunlar kaydedilmiyor. Bunların istatistik olarak yayınlanması gerekiyor"

SAKARYA (AA) - EMRE AYVAZ - Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Altın Cankurtaran Eğitmeni Adnan Büyük, her yerde yüzülemeyeceğini belirterek, "Daha çok cankurtaranların görev yaptığı plajlarda yüzmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı da buna göre yönlendireceğiz." dedi.

Büyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarının gelmesiyle boğulma olaylarının arttığına işaret etti.

Her yerde denize girilemeyeceğini, belirlenen alanlarda yüzülmesi gerektiğini ifade eden Büyük, "Biz alışmışız su gördüğümüz zaman giriyoruz ama o suyun yapısı nasıl, akıntı var mı derin mi sığ mı veya başka nasıl risk var bunları bilmemiz lazım. Yüzme alanları olabilecek nitelikteki yerlerin belirlenmesi gerekiyor. Cankurtaranın olduğu yerlerde bayraklar konulur ve orada 'Lütfen bu bayraklar arasında yüzün' diye yazılır çünkü cankurtaranlar o bayraklar arasındaki yerlere daha iyi müdahale edebiliyor. O yüzden belirli yerlerde yüzmekte fayda var." diye konuştu.

- "Boğulma olayları iç sularda daha fazla"

Büyük, Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili olduğunu fakat boğulma olaylarının sadece buralarda yaşanmadığını, iç sularda çok daha fazla olduğunu dile getirerek, havalar ısınınca insanların serinlemek için ilk gördüğü suya girdiğini anlattı.

Boğulma olaylarının yaşandığı yerlerle ilgili istatistiki bilgilerin tutulması gerektiğini kaydeden Büyük, Sualtı Federasyonunun denize girilebilecek bölgelerle ilgili risk raporunun çıkarılması için çalışmalar yaptığını, devletin de bu çalışmaları desteklemesi gerektiğini belirtti.

- "İlk eğitim ailede başlıyor"

Ailelerin çocuklarını her yerde suya girmemeleri konusunda uyarması gerektiğini vurgulayan Büyük, şöyle devam etti:

"Çocuk, serinlemek için denize gidiyorsa ilk başta aileyle gitmesi gerekiyor, ailesinin onun yüzmesine güvenmesi gerekiyor. Her yerde yüzülemez bunu öğreneceğiz artık. Daha çok cankurtaranların görev yaptığı plajlarda yüzmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı da buna göre yönlendireceğiz. Cankurtaranın görevini bileceğiz o zaman belki biraz daha boğulmaların önüne geçilebilir diye düşünüyorum."

Büyük, yüzmeyi çok iyi bilenlerin bile denizdeki oluşumları bilmediğinden boğulma olaylarının yaşandığını anlatarak, boğulmanın önüne geçebilmek için iyi eğitim verilmesi gerektiğini söyledi.

Herkesin yüzmeyi çok iyi bilmesi gerektiğini kaydeden Büyük, "Yüzme biliyor musun diye sorulunca herkes 'Suda çırpınınca biliyorum' diyor, değil aslında yüzmeyi daha iyi bilmek gerekiyor. İç sulardaki boğulma olaylarıyla ilgili bazı çalışmaların yapılması gerekiyor. Sadece sahillerde olmuyor bu iş, belediyeler, köyler, kanallar orada da sistemlerin oturtulması gerekiyor. Kurtarma aletlerinin de halkın kullanabileceği gibi malzemeler olması gerek. Bununla ilgili eğitimlerin verilmesi, güncel bilgileri iletmek gerekiyor. Devletin cankurtaranlıkla ilgili bir politikası olması gerek bence." ifadelerini kullandı.

- "Avrupa'da yüzme bilmeden mezun olunmuyor"

Büyük, Avrupa'da yüzme öğrenmeden ilkokulun bitirilemediğini, bunun Türkiye'de de uygulanması gerektiği görüşünü ifade etti

Büyük, "Cankurtaranlar çok sayıda kişiyi kurtarıyor ama bunlar kaydedilmiyor. Bunların istatistik olarak yayınlanması gerekiyor. Bu seneden sonra kurtarılan insan sayısı tutulacak, o zaman gerçekten cankurtaranların öneminin daha da iyiye anlaşılacağına eminim." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196