Öne Çıkanlar Futbol jandarma Silivri Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması ziyaret

Çanakkale'deki yaşlı nüfus oranı

- Çanakkale'nin, 2015 yılı yaşlı nüfus istatistik rakamları açıklandı

Çanakkale'deki yaşlı nüfus oranı

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale'nin 2015 yılı yaşlı nüfus istatistik rakamları açıklandı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Balıkesir Bölge Müdürü Metin Öcal, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye nüfusunun yüzde 8.2'sini oluşturan yaşlı (65 ve daha yukarı yaş) nüfusun yüzde 17.6'sının tek kişilik hane halklarında yaşadığını bildirdi.
TÜİK Balıkesir Bölge Müdürü Öcal, yalnız yaşayan yaşlı nüfusun yüzde 23'ünü erkeklerin, yüzde 77'sini ise kadınların oluşturduğuna işaret ederek, "Yaşlı oranında Balıkesir yüzde 13.9 ile 8. sırada olurken, Çanakkale ise yüzde 13.8 ile 10. sırada yer almıştır." ifadesini kullandı.
Yalnız yaşayan 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun toplamda en fazla olduğu ilin yüzde 25.6 ile Çanakkale olduğunu dile getiren Öcal, şunları kaydetti:
"Bunu sırasıyla yüzde 25.2 ile Burdur, yüzde 24.9 ile Balıkesir ve yüzde 23.4 ile Niğde izledi. Yalnız yaşayan yaşlı kadınların en fazla olduğu il yüzde 35.4 ile Burdur olmuştur. Bunu sırasıyla yüzde 34.8 ile Çanakkale, yüzde 34.1 ile Balıkesir ve yüzde 33.3 ile Denizli izlemektedir. Yaşlı nüfus oranında 8. sırada olan Balıkesir ve 10. sırada olan Çanakkale illerine cinsiyete göre bakıldığında ise yalnız yaşayan erkek veya kadın oranlarında ilk sıralarda olduğu görülmüştür. Çanakkale yalnız yaşayan kadınlarda ve erkeklerde 2. sırayı alırken, Balıkesir'in ise kadınlarda 3. sırayı, erkeklerde 4. sırayı aldığı görülmüştür."

Anahtar Kelimeler:
çanakkaleYaşlı Nüfus

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196