Öne Çıkanlar Bursaspor Bilecik koyun hırsızlığı iddiası Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) hayatını

Besicilere "kene" uyarısı

- Kırklareli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Oral: - "KKKA hastalığı virüsü taşıyan keneler genellikle hayvan barınaklarında, hayvanların üzerinde, otlak alanlarda ve çayırlarda görüldüğünden besicilerimiz dikkatli olmalı."

Besicilere

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Oral, "KKKA hastalığı virüsü taşıyan kenelerin genellikle hayvan barınaklarında, hayvanların üzerinde, otlak alanlarda ve çayırlarda görüldüğünden besicilerimiz dikkatli olmalı." dedi.

Oral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının artmasıyla KKKA vakalarında artış yaşandığını söyledi.

Besicilerin açık renkte giysiler giymesi önerisinde bulunan Oral, şöyle konuştu:

"Kene, arazide gezen evcil hayvanlar, ormanlarda yabani hayvanlar, yaban kuşlarının vücutlarına yapışarak yer değiştirebilen bir canlıdır. Özellikle hayvan yetiştiricilerimiz ve bu hayvanları otlatan vatandaşlarımız keneye karşı mutlakla önlem almalıdır. KKKA hastalığı virüsü taşıyan keneler genellikle hayvan barınaklarında, hayvanların üzerinde, otlak alanlarda ve çayırlarda görüldüğünden, besicilerimiz dikkatli olmalı. Vatandaşlarımız tedbir olarak açık renkte giysi giyebilir ve paçalarını çoraplarının içine sokabilir."

Anahtar Kelimeler:
VirüsKKKADamızlık Koyun

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196