Öne Çıkanlar Bilecik Valencia Basket Yolcu midibüsü Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin Şube Başkanı

Bandırma Üniversitesi'ne arkeoloji bölümü de açılacak

Bandırma Üniversitesi'ne arkeoloji bölümü de açılacak

BALIKESİR (AA) - Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, "Üniversitemize arkeoloji bölümünün açılmasının yararlı olacağına inanıyorum" dedi.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk aşamada üniversiteye hukuk, mühendislik ve edebiyat fakülteleri kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Edebiyat fakültesini devreye sokmaları halinde bu fakülte bünyesinde hemen arkeoloji bölümünü de açmak istediklerini ifade eden Özdemir, şunları söyledi:

"Çünkü, yöremiz, tarihi ve arkeolojik yapıtlar açısından çok zengin. Bandırma sınırları içinde Daskyleion, Erdek sınırları içinde ise Kyzikos ve Zeytinliada ören yerleri var. Bu yörelere, ülkemizin çeşitli kentlerinden arkeologlar, yazın, kısa süreler için kazı yapmaya geliyorlar. Eğer, üniversitemiz bünyesinde bir arkeoloji bölümü açılacak olursa kendi bünyemize alacağımız öğretim üyeleri ve arkeologlarca yürütülecek kazıların yıl boyuna yayılarak tarihi ve arkeolojik yapıtların gün ışığına çıkarılacağını düşünüyorum."

Özdemir, edebiyat fakültesi bünyesinde açmayı planladıkları arkeoloji bölümü için yıllardır Erdek Zeytinliada ve Kyzikos ve Bandırma Daskyleion kazılarını yürüten kazı ekiplerinin başkanlarından da yararlanmak istediklerini sözlerine ekledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196