Öne Çıkanlar Mağara Mahallesi silahlı ve kar maskeli samsung-s6 edge Yetimler Gecesi tür işçiler

Bağışlanan tüm kanlarda Zika virüsü bakılacak

ABD'de Sağlık Bakanlığına bağlı Gıda ve İlaç Dairesi, ülke genelinde bağışlanan tüm kanlara Zika virüsü taraması yapılmasını tavsiye etti.

Bağışlanan tüm kanlarda Zika virüsü bakılacak
Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), sivrisinek ısırması dışındakan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan Zika virüsüne karşı tedbirlerini genişletti.
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan FDA, ABD'nin tüm eyalet ve bağlı bölgelerindeki bağışlanan kanların virüs taramasından geçirilmesi tavsiyesinde bulundu.
FDA'nın Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Müdürü Doktor Peter Marks da Zika virüsünün "bulaşma niteliği ve kapsamı konusunda hala büyük bir belirsizlik" olduğunu belirtti.

FDA 16 Şubat'ta kan bağışında bulunanlar için yaptığı virüs taraması uyarısını, sadece Zika virüsünün görüldüğü bölgeler için yapmıştı.
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne (CDC) göre, bugüne kadar tüm eyaletlerde 2 bin 200 ve ABD'ye bağlı bölge Porto Riko'da da 13 binden fazla Zika vakası rapor edildi.

Resmi makamlar, konuyla ilgili son açıklamasında, Florida'nın Miami kentinde Zika'ya yakalananların sayısının 41 olduğunu duyururken, Miami sahilindeki bazı bölgeler virüsün yayılma alanı ilan edilmişti.

KONGREYE 'ZİKA İLE KÜCADELEYE DAHA FAZLA KAYNAK AYIRIN' ÇAĞRISI

Bu gelişmelerin ardından Florida Valisi Rick Scott, Kongre'ye yaptığı çağrıda, Zika ile mücadele için daha fazla mali kaynak ayrılmasını istedi.
İlk kez 1947'de Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanan ve uzun yıllar görülmeyen virüs, Mayıs 2015'te Brezilya'da yeniden ortaya çıkmıştı. Virüsün, hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde "nörogelişimsel bozukluğu" ifade eden "mikrosefali"ye neden olduğu ifade ediliyor.
Belirtileri arasında, ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı olan hastalığın henüz önleyici aşısı ve özel bir tedavi yöntemi bulunmuyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196