Öne Çıkanlar chp P8 Lite Elektirkleri kesilen çiftçiler gümrük yolunu kapattı kanlı ay tutulması Şans Topu

Bacağını kaybetti, böbrek nakliyle hayata tutundu

- Çanakkale'de, şeker hastalığı ve böbrek yetmezliği yüzünden uzun süredir tedavi gören ve bir ay önce bacağının kesilmesine üzülen kişi, organ nakliyle sevindi

Bacağını kaybetti, böbrek nakliyle hayata tutundu

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale'de, şeker hastalığına bağlı oluşan kangren sonucu sağ bacağı diz kapağından kesilen 56 yaşındaki Kadir Bozkurt, umutlarının tükendiği anda gerçekleştirilen organ nakliyle böbrek yetmezliği hastalığından kurtuldu.

Yaklaşık 19 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gören Bozkurt'un sağ ayağı şeker hastalığı nedeniyle yaklaşık bir ay önce kesildi.

Tedavisinin sürdüğü dönemde böbrek nakli için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesinde bulunan organ nakil merkezine başvuran Bozkurt'a hiperbarik basınç odasında oksijen tedavisi uygulandı.

Umutla bekleyen Bozkurt'a 14 Temmuz'da uygun organın bulunduğu yönünde müjdeli haber verildi. Eşi Ayşe Bozkurt ile ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesine gelen Bozkurt'a Bursa Çekirge Devlet Hastanesinden getirilen böbrek başarıyla nakledildi.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Faruk Özkul, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastalarında 19 yıldır şeker hastalığı ile böbrek yetmezliği bulunduğunu söyledi.

Özkul, Bozkurt'un yaklaşık bir ay önce kangren nedeniyle ameliyat edildiğini belirterek, "Bu bir ay içinde hazırlıklarımızı tamamladık. Uygun da böbrek çıktı. Naklimizi başarıyla gerçekleştirdik. Bir ay içinde hastamızın hem kangreni, hem de böbrek yetmezliği tedavi edildi. Taktığımız böbrek sonrası hastamız bir saat sonra idrar çıkarmaya başladı. Herhangi bir sorunu yok." dedi.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Su Altı ve Hiperbarik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Dündar ise ilk defa değişik bir uygulamayı denediklerini dile getirdi.

Hastaya organ naklinden önce yaklaşık 25-30 seansa yakın oksijen tedavisi uyguladıklarını aktaran Dündar, "Oksijen tedavisi, çok kötü bir damar tıkanıklığı olduğu için, mevcut damarlarına ve vücuttaki diğer damarlarına çok iyi geldi. Kesilen bacağı çok kısa bir sürede iyileşti. Dolayısıyla hiperbarik oksijen tedavisi ile böbrek naklini bir arada birleştirmiştir olduk." bilgisini verdi.

Eski sağlığına yineden kavuşan Bozkurt da su içemediğinden, hiçbir şey yiyemediğinden bahsetti.

Moral bozukluğuyla yaşadığını anlatan Bozkurt, "Bacağımı kaybettim, 19 yıl sonra hayatım bitti diyordum. Umudumu kesmiştim. ÇOMÜ'de arkadaşlar organ nakli oluyordu. Biz de geldik buraya başvurduk. Bir ay içinde çağırdılar. Böbreğime kavuştum. Şifayı kendi memleketimde buldum. Hocalarıma çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldular. Nasip olursa yeniden ikinci baharımızı yaşayacağız." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
çanakkaleBöbrek Nakli

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196