Öne Çıkanlar samsung-s6 edge silahlı ve kar maskeli Mağara Mahallesi Yetimler Gecesi tür işçiler

Av sezonu öncesinde balıkçılarda tatlı telaş

- Karadenizli balıkçılar avlanma sezonu öncesinde, yıpranan ağlarını ve teknelerini onarmaya başladı - Karadeniz'e kıyısı bulunan İğneada beldesinde 33 yıldır balıkçılık yapan Arapoğlu: - "Yeni sezondan umutluyuz. Ağlarımız ve teknelerin bakımlarını yaparak 'Vira bismillah' diyeceğimiz saati bekliyoruz"

Av sezonu öncesinde balıkçılarda tatlı telaş

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Karadenizli balıkçılar av yasağı öncesinde yıpranan ağlarını ve teknelerini onarmaya başladı.

Karadeniz'e kıyısı bulunan İğneada ve Kıyıköy beldesindeki balıkçılar, karaya çektikleri teknelerini ve ağlarını onararak yeni sezona hazırlanıyor.

Türküler eşliğinde tekne ve ağlarının bakımını yapan balıkçılar, 1 Eylül'de "Vira bismillah" diyerek denize açılacak.

İğneada'da 33 yıldır balıkçılık yapan Adnan Arapoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezon öncesi hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Yeni sezondan umutlu olduklarını, yıpranan ağ ve teknelerini onarmaya başladıklarını anlatan Arapoğlu, geçen yıl çok kötü bir sezon geçirdiklerini dile getirdi.

Heyecanla hazırlıkların sürdürüldüğünü anlatan Arapoğlu, "Geçen yıl Karadenizli balıkçılar kötü bir sezon geçirdi. Bu yıl denizden umutluyuz. Ağustos ayının sonuna kadar hazırlıklarımız sürecek. Allah tüm balıkçıların işini rast getirsin. Bu yıl umutluyuz ancak denizlerde bilinçsiz avlanmalar nedeniyle balık popülasyonu her geçen gün azalıyor. Bu nedenle küçük balıkçılardan ziyade büyük tekneler yeterince denetlenmeli. Heyecanla hazırlıklarımızı yapıyoruz ancak balıkçının durumu ortada. Borçlarımız var. Büyük tekneler, bizim gibi ufak işler yapan balıkçıları bitirdi." diye konuştu.

Balıkçılardan İlhan Aycan da, da yeni sezonun tüm balıkçılara bol kazanç getirmesini diledi.

Geçen yıl kötü bir sezon geçirdiklerini dile getiren Aycan, 1 Eylül'de "Vira bismillah" diyerek denize açılacaklarını vurguladı.

Aycan, bereketli bir sezon beklediklerini kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
DenizAv YasağıAğlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196