Öne Çıkanlar mani İpek acar açlık trafik kazası 1. Hasat Bayramı

‘Ahilik Kültürü ve Günümüze Yansımaları’ konferansı

‘Ahilik Kültürü ve Günümüze Yansımaları’  konferansı

EDİRNE (AA) - Edirne’de, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında, ‘Ahilik Kültürü ve Günümüze Yansımaları’ konulu konferans düzenlendi.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EDESOB) toplantı salonunda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Ahmet Günşen katıldı.

Ahilik teşkilatının önemine vurgu yapan Günşen, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun temel felsefesinde ahilik yapısının bulunduğunu belirtti.

Anadolu coğrafyasının yapılanmasında Aailik kültürünün rol oynadığını ifade eden Günşen, şunları söyledi:

“Bir millet geçmişten bugüne, bugünden yarına giden bir süreç içerisinde varlığını sürdürebilmek, millet ve toplum hayatında sosyal barışı sağlamak ve güçlü olabilmek için bir takım müesseseler oluşturmuştur. Bizlerin de 1071 tarihinde Anadolu’da Sultan Alparslan ile başlayan Malazgirt Zaferi'nde, Anadolu’yu yurt tutma sürecinde bu toprakları vatan kılma süreci içerisinde kılıçla, bilek gücüyle zapt ettiğimiz toprakları, iktisaden, siyasi ve sosyal anlamda vatandaşlaştırabilmek adına kurumların başında hiç şüphesiz ahilik teşkilatı gelir.

Ahilik teşkilatı, 13’üncü yüzyıldan 20’inci yüzyıla kadar Türk esnafının kurmuş olduğu bir sivil toplum kuruluşu olarak hem toplum içerisinde sosyal ve kültürel barışı kontrol ettiği gibi aynı zamanda da esnafın üretmiş olduğu mal ve hizmetleri de önemli bir standarda getirerek, bu toprakların Türk vatanı olması noktasında çok önemli işlev görmüştür. Selçuklu döneminde kurulmuş olmasına rağmen, Osmanlı’yı kuran temel felsefenin ahilik olduğunu söylersek, ahilik teşkilatının da felsefesinin ne kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz.”

Konferansa, EDESOB Başkanı Emin İnağ ve Edirneli esnaflar da katılım gösterdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196