Öne Çıkanlar silahlı ve kar maskeli samsung-s6 edge Yetimler Gecesi Mağara Mahallesi tür işçiler

655 yıldır süregelen gelenek: Kırkpınar

- Edirne Belediye Başkanı Gürkan: - "Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bugüne kadar hiçbir zaman, hiçbir ortamda, hiçbir gerekçeyle kesilmemiş ve sürekli devam etmiştir. Kırkpınar'ın özelliği hiçbir zaman kesintiye uğramamış olmasıdır"

655 yıldır süregelen gelenek: Kırkpınar

EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar yağlı güreşlerinin bugüne kadar hiçbir zaman, hiçbir ortamda, hiçbir gerekçeyle kesilmeyerek, sürekli devam ettirildiğini bildirdi.

Geleneksel kıyafetleriyle Kırkpınar güreş havalarını çalarak esnaf ve vatandaşları güreşlere davet eden Kırkpınar Davul Zurna ekibi, Edirne Belediyesi önüne geldi.

Ekip burada güreş havaları çalarak, belediye başkanı Gürkan'ı da güreşlere davet etti.

Makamından ekibin yanına gelen Gürkan, 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin hayırlı olmasını diledi.

Gürkan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 Temmuz akşamı Türkiye'de yaşayan kanlı Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe girişimi nedeniyle Kırkpınar'ın eğlence kısmını iptal ettiklerini hatırlattı.

Kırkpınar'ın asıl çekirdeğinin Türk milletinin ata sporu yağlı güreşler olduğunu aktaran Gürkan, şunları kaydetti:

"Kırkpınar, dünyada olimpiyatlardan sonra en eski spor organizasyonudur. UNESCO insanlığın somut olmayan kültür mirasında 2010'dan bu yana yer alıyor. Kırkpınar Yağlı Güreşleri bugüne kadar hiçbir zaman, hiçbir ortamda, hiçbir gerekçeyle kesilmemiş ve sürekli devam etmiştir. Kırkpınar'ın özelliği hiçbir zaman kesintiye uğramamış olmasıdır. Baktığımız zaman Kırkpınar yağlı güreşleri Kurtuluş, Balkan, Osmanlı-Rus ve Birinci Dünya Savaşı'nda da her ortamda her koşulda devam etmiştir. 22 Temmuz Cuma günü Kırkpınarımız aynı geleneklerle başlayacaktır."

Pehlivanlar, ağa, cazgır ve davul zurna ekibinin Kırkpınar'ın olmazsa olmazlarından olduğunu aktaran Gürkan, "Davul zurna ekibi dualı çayırda çaldıkları müzikle, vurdukları zurnayla adeta bazen bir cenk havası bazen de bir sulh havası estirir. Kırkpınar'ın da adından anlaşılabileceği gibi 40 davul ve zurnamız var. Davul zurna geleneksel olarak her yıl Kırkpınar haftasında vatandaşları güreş havaları çalarak Kırkpınar'a davet eder." diye konuştu.

Gürkan, 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs Barış Harekatı'nın gerçekleştiğini söyledi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin KKTC'de eziyet ve işkence gören insanların can güvenliğini sağladığını belirten Gürkan, burada yaşayan vatandaşlara selamlarını ve sevgilerini sundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196