Öne Çıkanlar Futbol Bilecik Gemlik Roda Limanında gübre zehirlenmesi Şehit öğrenciler organ bağışlayan genç öğrenci

27 Mayıs askeri darbesinin 55. yılı

- İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Akbaş: - "Türkiye'de artık vesayet dönemi, askeri ve bürokratik darbe dönemleri kapanmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sonunun 'Menderes gibi' olacağı imasında bulunan, 'Yüzde 52 ile seçilen ipe gitti' başlıkları atarak o eski darbe günlerine özlem duyanlar, asla hedeflerine ulaşamayacaktır"

27 Mayıs askeri darbesinin 55. yılı

KOCAELİ (AA) - İnsan Hakları Savunucuları Derneği (İHSD) Genel Başkanı Ali Akbaş, 27 Mayıs askeri darbesinin 55'inci yılına ilişkin, "Türkiye'de artık vesayet dönemi, askeri ve bürokratik darbe dönemleri kapanmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sonunun 'Menderes gibi' olacağı imasında bulunan, 'Yüzde 52 ile seçilen ipe gitti' başlıkları atarak o eski darbe günlerine özlem duyanlar, asla hedeflerine ulaşamayacaktır" dedi.

Akbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 27 Mayıs 1960 Darbesi ile halkın özgür iradesinin, dış güçlerin emri ve statükonun silah gücüyle "yok sayılmasını" kınadıklarını belirtti.

Türkiye'de artık askeri ve bürokratik darbe dönemlerinin kapandığını vurgulayan Ali Akbaş, "Toplumun nabzını çok iyi tutan dış güçler, bu sefer taktik değiştirerek, sokak olayları ile halkın yüzde biri dahi olmayan vandallarla, sözde dinci piyonlarla ve Kürt faşisti çetelerle darbe yapma girişimlerinde bulunmaktadır. Bugün ne acı tesadüftür ki '27 Mayıs gezi darbesi' girişiminin yıl dönümüdür" şeklinde konuştu. 

- "27 Mayıs benzeri darbeler, asla bir daha başarıya ulaşmayacaktır"

İHSD Genel Başkanı Akbaş, Türkiye'de, sandıkta iktidara gelemeyen bazı kesimlerin her fırsatta antidemokratik yollarla milli iradeyi yıkmayı planladığını, ancak milletin geri püskürtmesiyle başarılı olamadıklarını kaydederek, şunları söyledi:

"Birtakım sivil darbeciler de bugün gezi darbesinin yıl dönümünü kutlamakta, 'Yüzde 52 ile seçilen ipe gitti' göndermeleri yapmaktadırlar. Görünen o ki askeri darbe devri kapanmış, fakat halkın özgür iradesini hiçe sayıp, dış güçlerin piyonu, ufak azınlıkları sahtekarca iktidara getirmek isteyen dış güçler ve işbirlikçilerinin darbe hevesleri sona ermemiştir. Bugün '27 Mayıs gezi darbesi'nin yıl dönümünü kutlayanların Yalova'daki ağaç katliamına sessiz kalmaları, amaçlarının ağaç değil, 'seçim her şey değildir' diyerek, halkın özgür iradesini hiçe sayıp, 'sivil darbe' yapmak olduğunu ortaya koymuştur. Darbe heveslileri şunu çok iyi bilmelidir ki en büyük insan hakları ihlallerinden biri olan darbeye bu halk asla ve asla sessiz kalmayacak, 27 Mayıs benzeri askeri veya sivil darbeler bu ülkede asla bir daha başarıya ulaşmayacaktır."

Ali Akbaş, Türkiye'de artık halkın seçtiği insanların kaderinin "Adnan Menderes gibi" olmayacağını dile getirerek, "Türkiye'de artık vesayet dönemi, askeri ve bürokratik darbe dönemleri kapanmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sonunun 'Menderes gibi' olacağı imasında bulunan, 'Yüzde 52 ile seçilen ipe gitti' başlıkları atarak o eski darbe günlerine özlem duyanlar, asla hedeflerine ulaşamayacaktır" ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196