Öne Çıkanlar Bilecikte zincirleme trafik kazası Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir Etkileşimli Bilgilendirme Çalıştayı Teknik direktör Cengiz Bıyıklı Öğrenci servisi kaza

Yalova'da "Tekno Tarım Vadisi" projesi

Yalova'da

YALOVA (AA) - Yalova Üniversitesi Yalova Meslek Yüksekokulu (MYO) Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğretim görevlisi Yahya Özdemir, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde, "Tekno Tarım Vadisi" projesini hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada en çok katma değer üreten merkezlerden birisinin "teknoparklar" olduğunu belirtti.

Türkiye'nin birçok ilinde teknoparklar kurulduğunu anımsatan Özdemir, "Avrupa'da şu anda ihtisaslaşmış tarım teknoparkları var. Ülkemiz tarımda Avrupa'da bir numara. Yalova'mızda Türkiye'yi temsilen inovasyon odaklı, iktisadi kalkınmamızı çok üst seviyelere getirebilecek bir 'Ar-Ge ve inovasyon üssü' adı altında bir Tekno Tarım Vadisi ve onun altında Tarım Teknoparkı neden oluşturulmasın, neden bir çalışma yapılmasın? Bu yoldan hareket ettik." diye konuştu.

Özdemir, projeyi 5 yıllık bir çalışmanın sonucunda hazırladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin teknoparklarını araştırdık. Türkiye'deki teknoparklar daha çok bilişim üzerine. Bunlardan çok farklı Türkiye'de ilk ve tek olabilecek tarım teknoparkı projesi aklımıza geldi. Yalova ilimizde tarım konusunda çok önemli bir konsept var. Burada Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitümüz var. Gerçekten burada çok büyük çalışmalar yapılmaktadır. Ar-Ge ve inovatif çalışmalar. Keza burada dünyanın en büyük geofit merkezi var. Tarım tekno parkı için geofit bahçesi altyapı oluşturacak. Araştırma Enstitüsü 1960 yılından beri var. En büyük enstitüsünden birisi. Eğer ki biz Yalova'da bu işi, projeyi 'Tekno Tarım Vadisi' adı altında, 'Tarım Teknoparkı' isimi ile taçlandırsak Türkiye'nin tarım konusunda çok büyük sıçramalar gerçekleştireceğini bekliyorum."

Konuyla ilgili desteğe ihtiyaçları olduğuna da değinen Özdemir, "Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza da sesleniyoruz; bu proje teklifini onaylarına sunmak istiyoruz. Bu proje gerçekleşirse Türkiye tarım noktasında iktisadi kalkınmasına önemli katkılar yapacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Özdemir, bu projenin ekonomiye sağlayabileceği katkıya da işaret ederek, "İhtisas yapılacak bir Tarım Teknoparkıyla Türkiye'nin iktisadı kalkınmasına yıllık en az 10 milyar dolarlık katkı oluşturmayı hedefliyoruz. Proje, Yalova'mızı da marka yapacaktır." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196