Öne Çıkanlar Bilecik Valencia Basket Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin Şube Başkanı Yolcu midibüsü

"Otomotivin kalbi"nde çarklar dönüyor

- BOSB Yönetim Kurulu Başkanı Durmaz: - "Sanayicimiz işinin başında olup asli vazifesi olan üretim yapmak, istihdam sağlamak, ihracatı gerçekleştirmek suretiyle ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir. Durmak yok"

BURSA (AA) - OYAK Renault ve Bosch gibi otomotiv devlerinin faaliyet gösterdiği Bursa Organize Sanayi Bölgesinde, (BOSB) sanayi üretiminde önemli göstergeler kabul edilen doğalgaz, elektrik ve su tüketimi miktarları, yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdi.

BOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, yazılı açıklamasında, bölgede 250 fabrikanın üretim yaptığını belirtti.

Durmaz, fabrikaların faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğünü vurgulayarak, "Çarklar dönmeye devam ediyor. Bunu, üretimin önemli göstergelerinden olan bölgemizdeki fabrikaların elektrik, su ve doğalgaz tüketimleriyle yaptıkları ihracattaki artışla görebiliyoruz." ifadelerini kullandı.

Sanayi bölgesinde elektrik, su ve doğalgaz kullanımında artışların olduğuna dikkati çeken Durmaz, şunları kaydetti:

"Bu yılın ilk 6 ayında geçen senenin aynı dönemine göre elektrik tüketiminde yüzde 8,68 oranında artış gözlendi. Bu sene ocak-haziran döneminde bölgemizde üretim yapan fabrikalarımız 605 milyon 738 bin kilovat saat (kwh) elektrik kullanmışlar ve geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 10'a yakın artış var. Aynı şekilde fabrikalarımızın üretimlerinde kullandıkları su ve doğalgazda da artışlar söz konusu. Bursa OSB'de yılın ilk 6 ayında 6 milyon 659 bin metreküp su ile 73 milyon 372 bin standart metreküp proses ve buhar amaçlı doğalgaz tüketildi."

- "Yeni yatırımlarla ihracat da artıyor"

BOSB'da yeni yatırımlar ve fabrika inşaatlarının devam ettiğine de değinen Durmaz, "Yılın ilk 6 ayında bölgemizde 8 yeni fabrika yapılmak üzere 37 bin 600 metrekare alan için inşaat ruhsatı verildi. Bu da göstermektedir ki yeni yatırımlar aralıksız devam etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Durmaz, BOSB'da üretime bağlı olarak ihracatın da artmaya devam ettiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Uludağ İhracatçı Birlikleri verilerine göre, bu yılın ilk yarısında bölgemizde faaliyette olan fabrikalarımızın ihracatları yüzde 7 oranında artmış olup, bu senenin ocak-haziran döneminde 2 milyar 436 milyon 895 bin dolarlık ihracat düzeyine ulaşılmıştır. Sanayicimiz işinin başında olup asli vazifesi olan üretim yapmak, istihdam sağlamak, ihracat gerçekleştirmek suretiyle ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir. Durmak yok."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196