Öne Çıkanlar Bilecik değerlendirme Bursa Afet Müdahale Planı toplantısı asker ve polis teşkilatına ziyaret Kuzey Irak

Köye baraj geldi, ekim alanı 10 kat arttı

- Bilecik'te merkeze bağlı Kızıldamlar köyü çiftçileri, beş yıl önce köylerine inşa edilen baraj sayesinde kestane kabağının ekim alanını 50 dönümden 500 dönüme çıkardı - Kızıldamlar Köyü Muhtarı Gezen: - "Köyümüze barajın gelmesiyle sulama sistemi oluştu. Araziyi değerlendirip, kabak üretimini artırdık."

Köye baraj geldi, ekim alanı 10 kat arttı

BİLECİK (AA) - MUHSİN ARSLAN - Bilecik'te merkeze bağlı Kızıldamlar köyü çiftçileri, beş yıl önce köylerine inşa edilen baraj sayesinde kestane kabağının ekim alanını 50 dönümden 500 dönüme çıkarmayı başardı.

Rutubet seviyesi düşük ve geçirgen toprak yapısı nedeniyle ''Arıcan 97" cinsi kestane kabak üretilen bölgede, barajın yapılmasıyla çiftçilerin kazançları da arttı.

Kızıldamlar köyü muhtarı Metin Gezen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde 10 yıl önce kabak üretimine başladıklarını ve bölgenin yapısı itibariyle kaliteli ürün yetiştirdiklerini söyledi.

Gezen, üretime başladıkları yıllarda köyde baraj olmadığını ve sulamada sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, "Köyümüze beş yıl önce barajın gelmesiyle sulama sistemi oluştu. Araziyi değerlendirip, kabak üretimini artırdık. Biz ürettiğimiz kabağın kalitesine güveniyoruz. Bu yüzden kabak üretimini 500 dönüme çıkardık ve bu yıl bin ton ürün almayı hedefledik." dedi.

Bölgede rutubetin az olması ve toprağın su geçirgenliğinin bulunmasının, kabağın dayanıklılığını artırdığına dikkati çeken Gezen, "Gelecek yıllarda dönüm ve ton sayısını artırmayı hedefliyoruz. Kabağımızı daha fazla tanıtmak ve kalitesini ispatlamak için köylümüz mahsulünü en iyi şekilde üretiyor ve her türlü fedakarlığı yapıyor." diye konuştu.

Gezen, üretimde hayvansal gübre kullandıklarını anlatarak, "İlaç kullanılmaması kabağa ayrı bir özellik katıyor. Gübreleri sağa sola dökeceğimize arazide değerlendiriyoruz. Böylece kimyasal gübreye yaptığımız masrafları da azaltmış oluyoruz. Kabağın başlangıcından sonuna kadar kalitesini bulmak için çeşitli safhalarda denemeler yapıldı ve şu anda istenilen kaliteye ve tonaja ulaştık." ifadelerini kullandı.

Gezen, barajın yapıldığı ilk yıllarda yağmurlama sistemiyle sulama yapıldığını ifade ederek, "Yağmurlama sisteminin dezavantajları olduğunu görünce damlama sistemine geçtik. Bu sistemde daha kaliteli ve dayanıklı kabak yetiştiriyoruz. Damlama sistemiyle su tasarrufu sağlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196