Öne Çıkanlar Eğitim programı Kocaeli bursa karşılıksız çek zeytinlik

Katar krizi OPEC'i nasıl etkiler?

Katar ile üç Arap ülkesi arasındaki diplomatik kriz, bölgedeki tansiyonu artırdı. OPEC içinse işlerin değişmesi beklenmiyor.

Katar krizi OPEC'i nasıl etkiler?

Suudi Arabistan ve diğer üç Arap ülkesi ile Katar arasındaki diplomatik ilişkilerin çoğu, İran ile bağlantılarından dolayı askıya alındı. Konuya dahil olan ülkelerin çoğunun OPEC üyesi olmasına karşın söz konusu anlaşmazlığın, küresel üretimi dengeye kavuşturmak için Petrol  arzının azaltılmasına yönelik OPEC anlaşması için fazla bir risk oluşturmuyor.

Londra'da bulunan Kuveyt'in 1980 ve 2001 yılları arasında OPEC temsilciliği görevini yürütmüş analist Abdulsamed Al-Awadhi, “OPEC'in üyeleri arasındaki ilk siyasi gerginlik değil, son da olmayacak” dedi. Al-Awadhi, OPEC, üyeleri arasında birçok siyasi ve askeri anlaşmazlıklardan geçti ve bu durumun grubun iş akışında ve bağlayıcı anlaşmalar üzerinde hiçbir zaman etkisi olmadı.” şeklinde devam etti.

OPEC'in 57 yıllık tarihinde üyeler arasında siyasi mücadeler ve hatta savaşlar yaşanmış olmasına karşın ortak ekonomik çıkarları, Petrol  üretimi politikalarının uygulamada kalacağını işaret ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196