Öne Çıkanlar köylü kırmızı ışık Figen Yüksekdağ baskını kar yağışı

Kapalıçarşı’da kapanan dükkânlar Meclis gündeminde

Tarihi Kapalıçarşı‘da ardı ardına kapanan dükkân sayısının 600’e yaklaşmasını Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği yazılı soru önergesi ile Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Hükümet’i Kapalıçarşı esnafı gibi ekonomik darboğaza girmiş olan esnaflarımıza destek olmak ve ekonomiyi canlandırmak için bir an evvel gerekli adımları atmaya davet etti.

Kapalıçarşı’da kapanan dükkânlar Meclis gündeminde
İstanbul’un fethinin ardından Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen İstanbul’un en eski ticaret merkezlerinden olan Kapalıçarşı‘nın, gerek ülke ekonomisine sunduğu katkılar gerekse tarihi, mimari ve kültürel dokusu ile dünyaca tanınan ve Türkiye ile özdeşleşmiş önemli bir yapı olduğunu vurgulayan Didem Engin, 30 bin metrekareden büyük bir alanı kaplayan Kapalıçarşı’nın, 4 bin civarında dükkân ile ortalama 25 bin kişilik istihdam sağladığını belirtti. Ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin görmek istediği tarihi yapıların başında gelen Kapalıçarşı’nın son yıllarda turizmde yaşanan olumsuz gelişmelerden ve artan terör olaylarından ciddi bir şekilde etkilendiğine değinen Didem Engin, geçtiğimiz günlerde ulusal ve yerel basına yansıyan çeşitli haberleri hatırlattı.

YENİ YILA KADAR 1500’ü GEÇER

“Kapalıçarşı’da 600’e yakın dükkânın kapandığı, ay sonunda bu rakamın 1000’i, gerekli tedbirler alınmazsa kapanan dükkân sayısının yılbaşına dek 1500’ü geçebileceği belirtilmektedir. Kapalıçarşı gibi açıldığı günden bu yana tarihin her döneminde canlılığını ve hareketli yapısını koruyan bir ticaret merkezinin bu noktaya gelmesindeAKP’nin başarısız dış politikası, terörle mücadeledeki başarısızlığı ve turizmsektöründeki sorunlara sürdürülebilir çözümler bulamamış olması etkili olmuştur” diyen Didem Engin, Kapalıçarşı’daki çöküşün önlenememesinin dünyada Türkiye’nin turizm imajını çok ciddi şekilde zedeleyeceğini ve domino etkisiyle turizm sektörüne olumsuz etkisinin uzun yıllar devam edeceğini belirtti.

BUGÜNE KADAR KAÇ DÜKKAN NEDEN KAPANDI?

Başbakan Binali Yıldırım’a 2016 yılı ekim ayı itibariyle Kapalıçarşı’da kapanan dükkân sayısını soran Didem Engin, “Kapalıçarşı özelinde kapanan dükkânların kepenk indirme gerekçesi nedir? Bu konunun araştırılarak, krizin boyutlarının daha da büyümesinin önüne geçmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan herhangi bir çalışma var mıdır?” diyerek merkezi ve yerel idareleri gerekli çalışmaları yapmak üzere göreve çağırdı.

“KALICI VE ÇÖZÜM ODAKLI ÖNLEM VE TEDBİRLER ALMASI GEREK”

“Kapalıçarşı’da yaşananlar ülkemizde yaşanan ekonomik sorunların küçük bir kesiti ancak önemli bir yansımasıdır” diyen Didem Engin, yaşanan ekonomik sorunların kalıcı hale gelmemesi ve 2016 yılında yaşanan turizm krizinin gelecek yıllarda da devam etmemesi için AKP Hükümeti’nin bir an evvel kalıcı ve çözüm odaklı önlem ve tedbirler alması gerektiğini belirtti. Didem Engin önergesinde Kapalıçarşı esnafı gibi ekonomik darboğaza girmiş olan esnaflarımıza destek olmak ve ekonomiyi canlandırmak için Hükümet tarafından başlatılan çalışmaları da sordu.


Hürriyet

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196