Öne Çıkanlar Basın İlan Kurumu (BİK) Musa Karagöz atölye Kars Sanık öğretmene 142 yıl hapis cezası isteniyor

İş yerinden istifa edene müjde! İşsizlik maaşı alabileceksiniz!

iş yerinden haklı bir sebeple istifa eden biri artık işsizlik maaşı alabilecek. Sabah yazarı Faruk Erdem konuyu köşesine taşıdı ve merak edililenlerle ilgili açıklama yaptı. Artık haklı olarak iş yerinden istifa edeninin hakkı yenmeyecek.

İş yerinden istifa edene müjde! İşsizlik maaşı alabileceksiniz!
İş yerinden haklı bir sebeple istifa ettiyseniz, ihbar hariç kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabiliyorsunuz. Konuyu köşesine taşıyan Sabah yazarı Faruk Erdem, istifa edenlerin de bu maaştan yararlanabileceğini yazdı. İş yerinden haklı bir sebeple istifa ettiyseniz, kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı sizin de hakkınız.

İşte Erdem'in yazısındaki alakalı kısım:

HER ÇALIŞANIN İŞSİZLİK MAAŞI HAKKI VAR

Her çalışanın işsizlik maaşı hakkı var. Zira sigorta primleri yatırılırken bu çerçevede ücretlerimizden kesinti yapılıyor. Bu kesintiler de brüt maaşımızdan yüzde 1 sigortalı, yüzde 2 işveren ve yüzde 1 devlet payıyla gerçekleşiyor.

HAKLI FESİH ÖNEMLİ

Fakat işsizlik maaşı almanın bazı koşulları var. Birinci ve en mühim gerekli; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmiş olmak. Yani Türkçesi işten çıkartılmak... Bunun istisnasını başlıkta belirttim, onu aşağıda anlatacağım. İşten çıkmadan evvelki 120 gün prim ödeyip çalışmak da lazım geliyor. Bununla beraber son 3 sene içinde en az 600 gün süreyle işsizlik sigortası primi Ödemiş olmak. Yani sigortalı olarak çalışmış olma şartı da var. Gelelim istifa meselesine... İşsizlik maaşı alacak olanların içine kendi isteği ile ayrılanları da katıyoruz. Zira faaliyet hayatında 'haklı fesih' diye bir kavram var. Siz iş yerinden haklı bir sebeple ayrılmışsanız, ihbar hariç kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabiliyorsunuz.

HANGİ DURUMLARI SEBEP GÖSTEREBİLİRSİNİZ?

Haklı feshe, işverenin ahlak ve iyi niyet hallerine uymayan davranışları neden gösterilebilir. İş yerinin el değiştirmesi ya da başkasına geçmesi, kapanması, işin ya da iş yerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak da işsizlik maaşını gerektirir. Yine işverenin işçinin hakkını ödememesi, maaşını eksik göstermesi gibi durumlarda da haklı fesih devreye girer ve istifa halinde işsizlik maaşı alınır.

NE KADAR MAAŞ ALABİLİRSİNİZ?

İşsizlik maaşı son 4 ayda (120 gün) alınan brüt ücretin ortalamasının yüzde 40'ıdır. Yani 1.000 lira brüt ücreti olan bir çalışanın alacağı işsizlik maaşı 400 liradır. Bundan küçük bir miktar damga vergisi kesintisi de var. Her maaşın yüzde 40'ını işsizlik maaşı olarak almak da mümkün değil. Yani brüt maaşı 5 bin lira olan birisi 2 bin lira işsizlik maaşı alamıyor. Burada sınır o yılki asgari ücretin yüzde 80'i olarak belirleniyor. Yani bu sene için alınacak en yüksek işsizlik maaşı 856 lira 80 kuruş oluyor. İşsizlik maaşı sigortalının durumuna göre 6 ila 10 ay arasında ödeniyor. Bu da sizin yatırdığınız prim gününe göre belirleniyor. 600 gün prim ödeyen 6 ay, 900 gün ödeyen 8 ay, bin 80 gün ödeyen 10 ay maaş alıyor.

DİKKAT! 30 GÜN ÖNEMLİ

İspatlayabileceğiniz zorunlu tavırlar dışında işten ayrıldıktan akabinde, 30 gün içinde çıkış belgelerinizle en yakın İŞKUR'a başvurmanız lazım geliyor. Şayet bu zamanı geçirirseniz önceki vakit kadar alacağınız maaşın zamanı de azalacaktır. Bunun için 30 günü geçirmemeye bakın.

BUNU SAKIN YAPMAYIN!

İşsizlik maaşı alırken, çalışmak mümkün değil. Kayıtlı veya kayıtsız çalışırsanız bunu gizlemeyin. Şayet bu tespit edilirse işsizlik maaşınız kesilir. O zaman içinde aldığınız paralar da sizden faiziyle geri tahsil edilir. İşverenle anlaşıp İkili maaş almaya kalkanları duyuyoruz. Bu, kanunen de suçt

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196