Öne Çıkanlar spor Futbol ziyaret haber yalova

Çobanların kepeneği Balıkesir'den

- Balıkesir'de çırak olarak başladığı atölyede yarım asırdır, çobanları yağmur ve soğuktan koruyan kepenek üreten, keçecilik mesleğinin son temsilcilerinden Mehmet Mert, çobanların kepenek ihtiyacını karşılamaya çalışıyor - Mert: - "Yaptığım kepenekleri İzmir, Bolu, Elazığ, Zonguldak, İzmit, Erzurum, Bursa ve daha birçok ile satıyorum"

Çobanların kepeneği Balıkesir'den

BALIKESİR (AA) - SEYHAN KIRICI - Balıkesir'de çırak olarak girdiği atölyede yarım asırdır kepenek üreten, keçecilik mesleğinin son temsilcilerinden 63 yaşındaki Mehmet Mert, Türkiye'nin dört bir yanındaki çobanlara kepenek gönderiyor.

Keçeci Mert'in yaptığı kepenekler, Balıkesir'in yanı sıra İzmir, Bolu, Elazığ, Zonguldak, İzmit, Erzurum ve Bursa başta olmak üzere, birçok ile satılıyor.

Mert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesleğe çırak olarak 13 yaşında başladığını belirterek, kentteki sanayi bölgesinde geçmişte 50'ye yakın keçecinin bulunduğunu ancak şimdilerde kendisinin tek kaldığını söyledi.

Bu süre içinde farklı bir meslekte çalışmadığını, çırak olarak girdiği atölyeyi de 20 yıl önce ustasından devraldığını anlatan Mert, yarım asırdan bu yana kepenek üretmeyi sürdürdüğünü belirtti.

Mert, kepenek yapımının meşakkatli olduğunu ancak ekmek parasını 50 yıldır bu şekilde kazandığını vurgulayarak, yaptığı işle ilgili şu bilgileri verdi:

"Öncelikle bir dönem kışa hazırlık için sürekli yün satın alıyoruz. Ardından elle işleyip, tarak makinesinden geçiriyoruz. Daha sonra kalıba çekiliyor. 1 saat kadar makinede tepilerek sıkıştırıldıktan sonra yün formundan çıkarak keçeye dönüşüyor. Keçe haline gelen yüne daha sonra şekil veriyoruz, yarım saat daha sıkıştırıldıktan sonra sabunlama işlemi yapılıyor. Belirli bir ebada gelince düzenleyip kurutuyoruz. Bir gün süren işlemin ardından kepenek hazır hale geliyor."

- Fiyatı, kullanılan yün miktarına göre değişiyor

Yaptığı kepenekleri Türkiye'nin dört bir yanına gönderdiğini ve fiyatının ise kullanılan yün miktarına göre değiştiğini ifade eden Mert, şunları kaydetti:

"Bu kepenekler ağırlığına göre satılıyor. 5 kilogram gelen bir kepenek 200, 10 kilogram gelen bir kepenek ise yaklaşık 500 liraya alıcı buluyor. Bir kepenekten ortalama 50-70 lira arası kar sağlayabiliyorum. Bugün Balıkesir'de yaptığım kepenekleri İzmir, Bolu, Elazığ, Zonguldak, İzmit, Erzurum, Bursa ve daha birçok ile satıyorum."

Mert, şu an keçecilik mesleğinin zor günler geçirdiğine dikkati çekerek, çırak bulamamanın yanı sıra teknolojiyle rekabet etmeye çalıştıklarını, bazı çobanların sanayi üretimine yöneldiğini dile getirdi.

Birkaç yıl önce mesleğin kaybolmaması adına keçeciliğe vergi muafiyeti getirildiğini anımsatan Mert, satış sırasında fatura kestikleri için yine de vergi ödemek zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196