Öne Çıkanlar Teknik direktör Cengiz Bıyıklı Bilecikte zincirleme trafik kazası Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir Etkileşimli Bilgilendirme Çalıştayı Öğrenci servisi kaza

Çiftçi buğday fiyatlarından memnun

- Osmaneli İlçe Ziraat Odası Başkanı Ünver: "Fiyatlardan gayet memnunuz. Çünkü, 500 kilogram buğday aldığın zaman, gayet güzel para kalır"

Çiftçi buğday fiyatlarından memnun

BİLECİK (AA) - Bilecik'in Osmaneli İlçe Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver, 2016 yılı buğday alım fiyatlarına ilişkin, "Fiyatlardan gayet memnunuz. Çünkü, 500 kilogram buğday aldığın zaman, gayet güzel para kalır." dedi.

Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hububat alım fiyatının ton başına 910 lira olarak açıklanmasının çiftçileri memnun ettiğini belirterek, fiyatlara desteklerin eklenmesiyle bir lira 30 kuruşu bulmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Buğday alım fiyatını ton başına 910 lira olarak açıklayan hükümete teşekkür ettiklerini ifade eden Ünver, şöyle konuştu:

"Biz bu fiyatlardan memnunuz. Önemli olan yöreye uygun tohumları ekmek. 1 dönüm yerden 80-150 kilogram tohum alırsak tabi fiyatlardan 'ben memnun değilim' dersin, o yanlış tabi. Bu ekim hatasıdır bana göre. Uygun tohumları ekersen 500-600 kilogram aldığın zaman gayet güzel. Çiftçimiz için bereketli bir yıl oluyor ve fiyatlar da gayet iyi. Bölgemizin büyük bir bölümü sulak alan, gayet de güzel. Yani sebze yapılır. Bu sebzeyi aldıktan sonra ekilen buğdaydır. Normal şartlarda ektiğin buğdaydan 500-600 kilogram alıyorsun. Ama bir sefer veyahut iki sefer su verirsen bin-bin 200 kilogram yapar dönümüne. Çiftçimiz artık hesabını, yatırımını ve tohum seçimini iyi yapmalı. Fiyatlardan gayet memnunuz. Çünkü, 500 kilogram buğday aldığın zaman, gayet güzel para kalır."

Buğday hasadının haziran ayının 15'inde başladığını anlatan Ünver, şunları kaydetti:

"Şu anda buğdaylar da biçiliyor. Ama hasat başladığı zaman maalesef Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devreye girmiyor. TMO Bilecik'e çok geç geliyor. Aynı zamanda çiftçimiz TMO'yu desteklemiyor. Burada un ve yem fabrikaları ile depolama yapan tüccarlar var. Bazıları çiftçilerimize avans bazıları da gübre veriyor. TMO'da alımı geç yaptığı için. Hasat yarı oldu Bilecik'te daha TMO'nun ismi geçmiyor. Yani vatandaş biçtirdiği arpasını, buğdayını özel yerlere veriyor. TMO zamanında gelse, bürosunu açsa daha iyi olur."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196