Öne Çıkanlar Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül yazılım kampı Bilecik trafik kazası Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü

Bu ülkede işsizlik yok

Danimarka hükümeti tarafından da teşviklerin yapıldığı ülkede, şirketler kalifiye eleman bulmakta zorlanıyorlar. Ülkede, iş açığı giderilmeye çalışılıyor

Bu ülkede işsizlik yok
Birçok ülkede işsizlik sorun iken, Danimarka'da tam tersi bir durum yaşanıyor. Danimarka, tam istihdam konusunda "altın çağını" yaşayan ender ülkelerden biri olaran bahsediliyor. Danimarka'da bulunan şirketler, kalifiye eleman sorunu yaşıyor.
New York Times gazetesinin haberine göre; çalışmak isteyen herkes iş bulabiliyor ancak ülkedeki şirketlerin üçte biri, kalifiye eleman bulamıyor. Bilgi teknolojileri ve bilgisayar uzmanları, mühendisler, teknisyenler, marangozlar ve elektrikçilerden oluşan bu iş açığında ise Danimarka hükümetinin arayış içerisine gireceği söyleniyor. 

Danimarka hükümeti bu sorunu gidermek için kıdemli personelin daha uzun süreli çalışmasına izin verdi ve AB ülkelerinden daha fazla istihdam sağlanmasını teşvik ediyor. Hükümet ayrıca erken emeklileri ve öğrencileri çalışmaya teşvik etmenin yollarını arıyor. Şirketler de okullarda teknolojinin ve mesleki becerilerin öğretiminin yoğunlaştırılması için kulis yapıyorlar.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196