Öne Çıkanlar Edirnespor türksat Emre Belözoğlu son dakika golü Türkiyenin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması çanakkale

1.5 milyar TL'lik tasarruf

Türkiye'nin ihracatının yüzde 80'ini yapan 17 bin ihracatçı firma, 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle ihracatta da e-fatura düzenlemeye başladı.

1.5 milyar TL'lik tasarruf

Firmaları maliyet ve kırtasiye yükünden kurtaran 2010 yılından bu yana uygulanan ve 2014 yılında zorunlu hale gelen e-fatura uygulaması, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren e-fatura uygulamasına kayıtlı olan ihracatçı firmalar için ihracat ve yolcu beraberi eşya ihracı işlemlerini de kapsar hale geldi.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde İzmirde düzenlenen 'e-Fatura Bilgilendirme Toplantısı' ihracatçı firmaların yoğun katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda, firmaların ihracat işlemlerinde e-fatura uygulamasıyla ilgili yaşadıkları sorunlar masaya yatırıldı.
 
Maliye Bakanlığı ve diğer kamu kurumlarının elektronik ortama taşıdığı hizmetlerin iş dünyasında ilk aşamada zorluk yaşanmakla birlikte sistem oturduktan sonra büyük bir kolaylık olduğuna işaret eden Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir İdaresi Grup Başkanı Abdullah Kiraz, e-fatura uygulamasının firmaların kağıt, mürekkep, kargo, arşivleme vb. giderlerinde önemli tasarruf sağladığını, e-fatura ile Türkiyenin 1.5 milyar TLnin üzerinde tasarruf yaptığını, çevreye verdiği katkının ise değer biçilemez olduğunu söyledi.
 
Firmaları e-Fatura yanında zaman kaybetmeden e-arşive geçmeye davet eden Kiraz, "Sadece bir mahkeme talep ettiğinde kamyonla belge götürüyorduk. Şimdi flash disk ile her şeyi hallediyoruz. Maliye Bakanlığı olarak e-tebligata dahil olan işletmelere tebligatlarımızı e-posta ile yapıyoruz. E-irsaliyenin teknik altyapısı bitti. E-serbest meslek makbuzuna başlıyoruz. İhracata e-fatura geliyor. Tüm ihracatçılar için değil. Sisteme kayıt olanlar için yaptık. Bütün e-dönüşüm uygulamaları bizim için önemli. İki bilgisayar arasına fatura gönderme dönemine geçtik" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196