Öne Çıkanlar Edirnespor türksat Emre Belözoğlu son dakika golü bursa Türkiyenin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması

Sarkozy'den beklenmedik hamle!

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı olarak görev yapan ünlü ismi Nicolas Sarkozy, ana muhalefet partilerinden Halk Hareket Birliği (UMP) partisinin başkanlığına oturdu.

Sarkozy'den beklenmedik hamle!

 Başkanlık seçimleri sonucu toplam 268 bin üyenin yüzde 68'lik kısmının katılmış olduğu oylamada, Nicolas Sarkozy oylamaya katılan kişilerin yüzde 64.5 oy oranını alarak UMP partisinin genel başkanı konumuna yükseldi. 2007 yılında Cumhurbaşkanı olarak görev yapmaya başlayan Sarkozy, görevine başladığı dönemde UMP partisinin başkanlığından ayrılmak zorunda kalmıştı.

Sarkozy, böylece 7 sene akabinde tekrardan partisinin başına dönmüş oldu. Seçim sonucunu Sosyal Medya Sitesi Facebook hesabından değerlendiren Sarkozy, sonuçların UMP için yeni bir başlangıç olduğuna değindi. Pazartesi günü çok büyük birliktelik için partinin güçlü isimleri ile yol haritasını belirleyeceklerini aktardı. 


Seçimlerde ikinci sırayı isi % 29,18 oy oranıyla eski Tarım Bakanı Bruno Le Maire elde etti. Le Maire aldığı oy oranıyla seçimlerden evvel kendisiyle ilgili gercekleşen tahminlerin de üzerine çıkmayı başardı. 

Fransız medyası da seçimin gizli galibi olarak Bruno Le Maire'i gösterdi. Birkaç ay evvel hiç bir politik ağırlığı olmayan Le Maire'in, eski cumhurbaşkanına karşı giriştiği yarışta aldığı % 30 oy oranıyla partide söz sahibi konuma geldiğine değinildi. Le Maire de seçimlerden akabinde yapmış olduğu duyuruda UMP seçmeninin kendisine verdiği oy ile yenilik beklentisini dile getirdiğini açıkladı.

 Ayrıca Sarkozy yönetimindeki UMP'nin, artık % 30'luk oya ulaşan Le Maire'i dikkate almak mecburiyetinde kalacağı vurgulanıyor. Son olarak seçimlerde üçüncü sırayı ise 6,32'de kalan mebus Herve Mariton elde etti. 

Bu arada seçimlerden evvel gercekleşen yorumlarda Sarkozy'nin % 75 ve üzerine çıkması ile 2017 cumhurbaşkanlığı için kendisine çok büyük avantaj sağlayacağına vurgu yapılmıştı. Nicolas Sarkozy'nin % 65'de kalması durumunda ise bunun eski cumhurbaşkanı için başarı olmayacağına değinilmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196