Öne Çıkanlar bursa Bursaspor Olympiakos Futbol çanakkale

Kürdistan kuruluyor... Barzani tarih verdi....

Geçtiğimiz hafta Amerikan haber televizyonu CNN'e bağımsızlık sinyali veren Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan'la ilgili önemli açıklamalar yaptı. Barzani CNN'in ardından BBC televizyonunda yaptığı açıklamalarda birkaç ay içinde bağımsızlık için referanduma gideceklerini söyledi.

Kürdistan kuruluyor... Barzani tarih verdi....
Geçtiğimiz hafta Amerikan haber televizyonu CNN ve BBC'de açıklamalar yapan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık sinyalleri verdi. Birkaç ay içinde bağımsızlık için referanduma gideceklerini açıklayan BArzani, yaptığı açıklamalar şok etkisi yarattı.


Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, birkaç ay içinde bağımsızlık için referanduma gideceklerini söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda Amerikan haber televizyonu CNN'e bağımsızlık sinyali veren açıklamalar yapan Mesut Barzani bu defa BBC'den Jim Muir'in sorularını yanıtladı. Barzani, Irak'ın hali hazırda bölünmüş olduğunu belirterek birkaç ay içerisinde bağımsızlık için referanduma gideceklerini ilan etti.
"BAĞIMSIZLIĞA ULAŞMAK KÜRDİSTAN'IN HAKKI"
Orta Doğu, Irak, Dünya Barzani Kürtlerin ülkenin içinde bulunduğu krizi çözebilmek için üzerlerine düşeni yapacaklarını söylerken, bağımsızlığı ise kendi doğal hakları olarak tanımlıyor. Barzani "Son zamanlarda olan herşey bağımsızlığa ulaşmanın Kürdistan'ın hakkı olduğunu gösteriyor" diyor. Başbakan "Bundan sonra, bunun (bağımsızlığın) amacımız olduğunu saklamayacağız. Irak şu anda fiilen bölünmüş durumda. Bizim, ülkenin yaşadığı bu trajik durumun içerisinde mi kalmamız gerekiyor? Bağımsızlığa karar verecek olan ben değilim. Halktır. Bir referandum yapacağız ve bu aylar içinde olacak" diye devam etti.
IŞİD BÜTÜN DENGELERİ DEĞİŞTİRDİ
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak'ta güç kazanıp önemli kentleri ele geçirmesi ile, Irak ordusu Kerkük'ten geri çekilmiş, kontrolü Barzani'ye bağlı Peşmerge güçleri almıştı. IŞİD'in de aralarında olduğu Sünni isyancılar şu anda ülkenin kuzeyinde büyük bölgeleri ele geçirmiş ve kontrolleri altındaki bölgelerde İslami bir halifelik ilan etti.
İSRAİL VE AMERİKA'DAN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMALAR
ABD Dışişleri bakanı John Kerry geçen hafta Barzani ile görüşmüş, Irak'ın birliğine vurgu yapmıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, bağımsız bir Kürdistan'a olan desteğini açıkça ifade etmişti. Türkiye'den ise ilk yorum AKP sözcüsü Hüseyin Çelik'ten gelmişti. Çelik, bağımsız bir Kürdistan'ın ilanı durumunda Türkiye'nin tavrının eskisi gibi olumsuz olmayacağını söylemiş, yeşil ışık sinyali vermişti.
Parlamento toplanıyor Bu arada Irak Parlamentosu Nisan ayında yapılan seçimlerden bu yana ilk kez toplanıyor. BBC'nin Bağdat'taki muhabiri Andrew Hosken'e göre parlamento toplandığında Şii çoğunluk hükümetini bekleyen ilk soru eleştirilerin hedefindeki Başbakan Nuri el Maliki'nin yerine başkasının gelip gelmeyeceğine karar vermek olacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196