Öne Çıkanlar bursa Bursaspor Olympiakos çanakkale Futbol

Katil yok gencin cesedi var!!! Netenyahu: "Katilleri bulunacak"

Doğu Kudüs'te Filistinli genç cesedi bulundu. İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu,cesedi bulunan gençlerin katillerini bulacağına söz verdi. Netenyahu'nun söz vermesi üzerine İsrail Ordusu Filistinli gencin, Doğu Kudüs'te kaçırılıp öldürüldüğünü duyurdu.

Katil yok gencin cesedi var!!! Netenyahu:

Doğu Kudüs'te Filistinli gencin cesedi bulundu. İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, gencin katillerinin bulunacağını söyledi. Netenyahu'nun katilleri bulma sözü vermesinin ardındna bugün İsrail Ordusu, Filistinli gencin Doğu Kuduüs'e kaçırılıp öldürüldüğünü açıkladı.


AFP haber ajansı, 'intikam amaçlı olduğundan şüphelenildiğini' belirttiği cinayetin ardından işgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık 200 Filistinlinin toplandığını bildirdi.

Görgü tanıkları, Doğu Kudüs'te bir gencin arabaya zorla alındığını, daha sonra da kentin farklı bir bölgesinde cesedinin bulunduğunu ifade etti.AFP muhabiri ve bölgede görevli polisin aktardığına göre, kalabalık polise taş attı, polis de ses bombaları ve plastik mermilerle karşılık verdi.

İsrail polisi, cesedin kime ait olduğunu ve olayın üç İsrailli gencin öldürülmesiyle bağlantılı olup olmadığını inceliyor. İsrail ordusu ise radyo yayınında olayla ilgili "İntikam saldırısı olduğundan şüpheleniliyor" ifadesini kullandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, kaçırılmalarından iki hafta sonra cesetleri bulunan gençlerin ölümünden sorumlu tuttuğu Hamas'a karşı harekete geçme sözü verirken, Hamas olayla ilgili sorumluluğu olduğu iddiasını reddediyor.

İsraili Neftali Frenkel, Gilad Shaat ve Eyal Yifrach'ın cesetleri kaçırılmalarından iki hafta sonra El Halil'de bir çukurda bulunmuştu.

Gençler için Salı günü Modein'de düzenlenen cenaze törenine binlerce kişi katıldı.

Yeni yerleşim önerisi

BBC'nin Modein'den bildiren muhabiri Yolanda Knell, cenaze töreninde 'intikam çağrıları yapılmadığını' belirtip "Ama İsrail, Hamas'a öğrencilerin ölümünün bedelini ödeteceğini daha önce de ifade etti. Bazı bakanlar İsrail ordusunun Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde daha sert müdahalede bulunması çağrısı yaptı" dedi.

Knell, öneriler arasında ölen gençler anısına Batı Şeria'da yeni yerleşim kurulması çağrısının da bulunduğunu belirtti.

Netanyahu, İsrailli gençlerin kaçırılmasından ve cinayetinden her kim sorumluysa "sonuçlarına katlanacaktır" dedi. İsrail Başbakanı, önceliklerinin gençlerin 'katillerinin bulunması', 'Hamas'ın alt yapısının ve Batı Şeria'daki insan gücünün zayıflatılması', Gazze Şeridi'nde Hamas'a karşı operasyonlar başlatılması ve gerekli görüldüğü takdirde operasyonların genişletilmesi olduğunu söyledi.

İsrail ordusu, gençlerin cesetleri bulunduktan sonra El Halil'e girip bazı bölgeleri abluka altına aldı.

İsrail askerleri, şüpheli görülen iki Hamas üyesi Marvan Kavaşmeh ve Emir Ebu Ayşe'nın evlerini basıp bombalı saldırı düzenledi.

BBC'ye konuşan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) üst düzey yetkilisi Hanan Aşravi, İsrail'in aşırı güç kullanarak karşılık verdiğini belirtip şöyle devam etti:

"Bu tip her gelişmeyi tüm bir ulusu cezalandırmak için kullanamazsınız, İsrail'in yaptığı budur."

"Yalnızca Haziran ayında, İsrail işgalinde 14 Filistinli öldürüldü."

Ses kaydı

Diğer yandan ABD, gençlerin öldürülmesi için "korkunç bir terörist eylem" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, "Bu korkunç eylemin yayılmaması ve durumu daha çok istikrarsızlığa sürüklememesi için her iki taraf da itidal göstermelidir" dedi.

İsrail medyası, kaçırılanı gençlerden birine ait olanı bir ses kaydı yayınladı.

Kaçırıldıktan sonra kaydedildiği ve Gilad Shaar'a ait olabileceği ifade edilen kayıtta gencin "Kaçırıldım" dediği ve ardından da "Eğ başını" diye bağıran bir ses duyulduğu belirtildi.

İsrail emniyet birimleri kaydın gerçek olduğunu belirtti. Kaydın daha önce ise 'sahte olabileceği' düşünülmüş, arama çalışmaları da gecikmişti.

Gençlerin 12 Haziran'da kaçırılmalarının ardından Batı Şeria çevresinde geniş kapsamlı arama çalışmaları yürütülmüştü.

Çalışmalar sırasında çıkan çatışmalarda beş Filistinli öldü, 400'den fazla Filistinli gözaltına alındı.

Netanyahu olayın, Hamas ve El Fetih arasındaki Nisan ayında uzlaşı anlaşmasına varmasından ve birlik hükümeti kurma girişiminden kaynaklandığını söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196