Öne Çıkanlar 112 ambulans Eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Eğlence mekanları şehit ailesine destek Ford Otosan

İran Cumhurbaşkanı'ndan şok eden hamle!

İran'da bir süredir kullanılan sinyal bozucular hakkında şok karar verildi. Kanser yapma riski olan sinyal bozucuların sağlığa olan zararlarının detaylı bir şekilde araştırılması istendi.

İran Cumhurbaşkanı'ndan şok eden hamle!

İran'da bir çok şeye yasak olduğu gibi bazı yabancı kanallarında izlenmemesi için sinyal bozucular devreye girmişti. İran hükümeti yabancı kanalları izlemeye yasak koydu ancak bu yasağı sinyal bozucular sayesinde yapıyorlardı. İran Hükümeti son olarak sinyal bozucuların insan sağlığı üzerinde ki etkisinin araştırılmasını istedi. Radyasyon yayan sinyal bozucularının kanser yapma tehlikesinin olduğu söyleniyor.

 İranlı Öğrenciler Ajansı İSNA'nın haberine göre, İran Ulaştırma Bakanı Mahmud Vaizi, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Sosyal Refah ve Sağlık bakanları ile Atom Enerji ve Çevre Kurumu başkanlarından, "sinyal bozucuların", tehlikeli hastalıklara yol açıp açmayacağına ilişkin kapsamlı bir araştırma yapmalarını istediğini, bildirdi.

Sinyal bozucuların "sınırı aştığında" tehlikeli ve zararlı olacağına değinen Vaizi, "Uzmanlar, başkent Tahran'ın farklı bölgelerinde parazitler (sinyal bozucular) hakkında rapor hazırlayarak daha önce de Cumhurbaşkanı Ruhani'ye sunmuştu. Ancak bu parazitlerin bazıları bizim gözetimimizde değil" ifadelerini kullandı.

İran'da, bazı yabancı televizyon kanallarının izlenmemesi için, 2001'den itibaren uydu yayınlarını bozmak için "sinyal bozucular" kullanılıyor.

Uzmanlar ise ülkede çok sık kullanılan "sinyal bozucuların" yüksek radyasyon yayan cihazlar olduğunu, bunun da kanser riskini artırdığını savunuyor.


JAMER NEDİR?

Sinyalin taşınma şekli en sık elektromanyetik dalga olmak üzere ses, ışık (UV'ten IR'de kadar) de olabilir. Alıcının duyarlı olduğu band aralığında yüksek güçte sinyal yayınını yaparak alıcının giriş katının tüm band için baskılanmasını sağlar ve alıcıyı "sağırlaştırır". Sinyal boğucu, alıcıda seçicilik ve duyarlılık özelliklerini hedef alır. Q faktörü yüksek alıcılar, bu tür engellemelere karşı daha dirençlidirler.

Pratik uygulamaları oldukça fazladır:

Topluluk içinde kişilerin yüksek sesle radyo-tv dinlemelerini engellemek.
Sinema, konser, tiyatro gibi cep telefonlarının kullanımının uygun olmadığı ortamlarda düzeni sağlamak için.
Uzaktan kumandalı aletlerin engellenmesi.
Uzaktan kumandalı bombaların erken tetiklenmesi ya da engellenmesi.
Binanın dışında kullanılarak elektronik kalkan olarak kullanılması (iç iletişimin gizlenmesi).
Güvenlik kameralarının engellenmesi (lazer ya da elektromanyetik alan ile).
Polis hız dedektörünü engelleme.
Askeri ya da sivil radarları engelleme (Askeri ortamlarda karşı tarafın iletişimini engellemek.)
Mikrofonları engelleme (ses ile).

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196