Öne Çıkanlar hava tahmini trafik kazası Recep Akdağ Okmeydanı açlık

Grip aşısı 11 kişiyi öldürdü 60 bin kişi risk altında

Kış aylarında gripten korunmak için üretilen grip aşısı 11 kişinin ölümüne sebep oldu. 11 kişi aşıyı yaptırdıktan bir süre sonra hayatını kaybetti. Grip aşısını olan 60 bin kişinin ise risk altında olduğu söyleniyor. Aşı kampanyasının durdurulması için savcılığa başvuruldu.

Grip aşısı 11 kişiyi öldürdü 60 bin kişi risk altında

İtalya'da girpten korunmak için geliştirilen "Flaud" isimli aşı tehlike sinyalleri yakmaya başladı. Grip aşısı olan 11 kişi aşıyı olduktan bir süre sonra hayatlarını kaybetti. Bu olay yetkilileri harekete geçirdi. Aşı kampanyasının durdurulması için biran önce işe konuldu. Ne yazık ki grip aşısını olan 60 bin kişide tehlike altında olduğu bildirildi.

 İtalyan Eczacılar Ajansı (AIFA), aşıyı yaptırdıktan sonra ölenlerin sayısının 11'e çıktığını duyurdu.

Ölümlerin aşıdan kaynaklanan bir yan etkiden mi yoksa başka bir nedenden mi olduğu araştırılıyor. AIFA, aşının kullanımını durdurma ve şüpheli iki parti aşının toplatılmasına karar verdi.

Yeni vaka riskine karşı Sağlık Bakanlığı da şüpheli durumlarda ilgililerin bilgi alabilmesi için acil durum hattı açtı.

60 BİN KİŞİ RİSK ALTINDA
Basına yansıyan haberlerde, İsviçreli firmanın şüpheli aşıları Siena kentindeki fabrikada ürettiği ve Siena'nın içinde bulunduğu Toscana bölgesinde aşıyı yaptıran 60 bin kişinin risk altında olabileceği ifade edildi.

Siena ve Prato savcılıkları, bu iki kentte görülen ölümler nedeniyle soruşturma açtı. Tüketici Haklarını Koruma Derneği de Sağlık Bakanlığı'nın aşı kampanyalarını durdurması yönünde ihtarname çıkartılması için savcılığa başvurdu.

Siyasi boyutta da tartışmaya yol açan şüpheli ölümler nedeniyle koalisyon hükümetinin büyük ortağı Demokrat Parti, Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin'den konuyla ilgili soruşturma başlatmasını istedi.

NOVARTIS'TEN AÇIKLAMA
İsviçreli şirketten yapılan ilk açıklamada, ölümlerde "Fluad" aşısına dair bir bulguya erişilmediği belirtilerek, aşının 1997'den beri kullanıldığı anımsatıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196